Etapa de sâmbătă din Liga a III-a la fotbal, cea cu numărul 12, a fost fastă pentru echipele bihorene din fruntea clasamentului Seriei a 10-a. Astfel, atât Lotus Băile Felix, cât şi CAO 1910 Oradea s-au impus în meciurile pe care le-au disputat pe teren propriu şi, braţ la braţ, şi-au consolidat poziţiile pe podium.

La Sânmartin, pe Stadionul Comunal, Lotus Băile Felix a primit replica ultimei clasate, Luceafărul Oradea, tânăra echipă bihoreană fiind vecină cu baza sportivă de cei de la Lotus.

Aşa cum era de aşteptat, Lotus s-a impus şi a făcut-o clar, dar nu chiar aşa cum s-ar fi aşteptat mulţi, după ce în runda anterioară Luceafărul a cedat acasă cu 0-12 în faţa băimărenilor de la Minaur. Elevii antrenorului Gheorghe Ghiţ au câştigat cu 4-0, după ce la pauză aveau numai 1-0.

Cu multe schimbări în primul 11, gazdele de la Lotus au deschis scorul rapid, în minutul 2, când în urma unui şut a lui Adrian Popa, mingea a ajuns la Mădălin Popa, care din colţul careului mic a trimis plasat la colţul lung.

Dacă în prima repriză cei de la Lotus nu au mai găsit drumul spre gol, cu toate că au dominat, în schimb în partea a doua lucrurile au stat altfel. Mai întâi, în minutul 53, Claudiu Codoban a urcat scorul la 2-0, după o reluare din centrul careului, în urma unei centrări venite de la Florin Pop.

După zece minute scorul a devenit 3-0, după ce Cătălin Tutuţa a fost cel care a înscris, iar în minutul 80, Adrian Popa a stabilit scorul final, 4-0, cu un şut pe lângă portar, din interiorul careului.

Pe final, şi cei de la Luceafărul au avut o bună oportunitate de a înscrie, dar şutul lui Pădurean de la marginea careului mare a lovit bara.

Partida s-a încheiat cu victoria la patru goluri a celor de la Lotus, care rămân pe locul II al clasamentului, la două puncte de liderul Minaur Baia Mare.


Lotus Băile Felix – Luceafărul Oradea 4-0 (1-0)

Au marcat: M. Popa (min. 2), Cl. Codoban (min. 53), C. Tutuţa (min. 63) şi Adrian Popa (min. 80)
Lotus: B. Dombradi – P. Andraş, S. Nogo, Al. Pintea, M. Arsene (min. 71 C. Habakuk), Fl. Pop, P. Blăgea (min. 71 N. Farcaş), M. Popa (min. 81 T. Paublusztig), Ad. Popa, C. Tutuţă (min. 71 D. Lupşe) şi Cl. Codoban. Antrenor: Gheorghe Ghiţ
Luceafărul: A. Cristea – R. Ştef, D. Borma, D. Laza (min. 72 Ad. Coţolan), C. Banienschi, D. Sfârlea (min. 86 V. Negruţiu), D. Vitalis (min. 46 N. Goilean), R. Toderici, R. Tirla (min. 71 R. Pădurean), Al. Jurcuţ (min. 71 Cr. Ţîrlea), D. Lăsconi. Antrenor: Dorin Mudura
Au arbitrat: Adina Popa (Satu Mare) – Sebastian Pantea şi Andreea Şuşcă (ambii din Arad)


La Oradea, pe Stadionul Municipal "Iuliu Bodola", cei de la CAO 1910 au disputat, în schimb, derby-ul rundei, cu Someşul Dej. Astfel, partida a opus echipele situate pe poziţiile 3 şi 4. 

Chiar dacă a avut în faţă un adversar dificil, orădenii au continuat seria victoriilor şi a obţinut cel de-al patrulea succes consecutiv, după ce s-au impus cu scorul de 2-0.

Cu un început mai bun, elevii antrenorului Florin Fărcaş au reuşit deschiderea scorului în primul sfert de oră. Aceasta după ce Florin Chitaş a scos penalty-ul în urma unui duel în careu cu Marius Ionescu, cel care a şi fost avertizat cu cartonaşul galben. Lovitura de la 11 metri a fost executată un minut mai târziu de căpitanul Cosmin Letan, care a transformat impecabil.

După deschiderea scorului, jocul s-a echilibrat, cei de la Dej au început să pună şi ei probleme, dar lovitura liberă executată de Dobrea în minutul 36, şi şutul bun al lui Raoul Cristea de la 22 de metri, nu l-au putut învinge pe portarul Barabaş. 

În pauză s-a intrat cu 1-0, iar la reluare cei de la Someşul au devenit mai motivaţi, nefiind împăcaţi cu situaţia de pe tabelă. Astfel, în minutele 56, 57 şi 59 oaspeţii şi-au creat trei ocazii.

După minutul 60, orădenii au echilibrat jocul, iar în minutul 67, Hosu putea majora diferenţa, numai că, din 7 metri, atacantul bihorean nu a putut înscrie, trimiţând în blocaj. În minutul 72, acelaşi Hosu a deviat cu capul, pe lângă bară, o minge venită dintr-o centrare din lovitură de colţ.

În minutul 75, echilibrul s-a rupt, după ce jucătorul oaspeţilor Stefan Ferhaoui a primit cel de-al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.

De omul în plus a profitat CAO, care, în minutul 85, a marcat pentru 2-0, prin Raul Ardelean, acesta înscriind cu un şut plasat din interiorul careului, după o pasă primită de la Chitaş. 

Chiar în final şi cei de la Someşul au avut o ocazie, după ce Dobrea a încercat să-l surprindă pe portarul Barabaş cu un şut de la 35 de metri, dar mingea a şters bara transversală. În prelungiri, în minutul 90+1, CAO a avut, la rândul său, o nouă oportunitate, dar după ce mingea venită în faţa porţii de pe dreapta a fost lăsată de Porumb, Lezeu din doi metri nu a reuşit să înscrie. 

Jocul s-a terminat cu scorul de 2-0, iar CAO şi-a mai adăugat încă trei puncte importante în clasament, fiind acum la cea de-a opta victorie stagională. 

Cu 26 de puncte, orădenii de la CAO sunt la egalitate cu cei de la Lotus Băile Felix, dar ocupă locul 3, din cauza golaverajului mai slab. În schimb s-au distanţat la patru puncte de occupanta poziţiei a IV-a, care a rămas Someşul Dej.

"În acest derby ambele echipe şi-au dorit să câştige, pentru a-şi consolida o poziţie pe podium. A fost un meci destul de echilibrat, cu o echipă foarte bună, Someşul, dar noi cu un moral bun şi cu o atitudine pozitivă am reuşit să facem diferenţa în joc şi să materializăm ce ne-am propus, chiar dacă, analizând bine jocul, ne-am creat câteva ocazii mari, unu contra unu, dar per ansamblu, eu sunt mulţumit de rezultat şi de joc", a declarat, la finalul meciului, antrenorul principal al orădenilor de la CAO, Florin Fărcaş.

"Din punctul meu de vedere, a fost cel mai greu meci al nostru. Am întâlnit o echipă foarte bună, care şi-a arătat valoarea prin rezultatele obţinute în acest campionat. Practic, după victoria noastră din tur, de la ei, această echipă a legat victorii consecutive, până în etapa trecută, când au făcut un rezultat de egalitate acasă cu Lotus Băile Felix. Ştiam de la bun început că va fi un meci foarte greu, jucătorii s-au pregătit foarte bine pentru această partidă, au intrat concentraţi şi motivaţi în acest joc, ceea ce a făcut să controlăm din punct de vedere tactic jocul, să ne apărăm bine, iar pe contraatac am avut foarte multe situaţii, dar din păcate vârful nostru de atac n-a fost de această dată tocmai într-o zi inspirată", a precizat, după meci, şi preşedintele echipei CAO 1910, Laurenţiu Danşa.


CAO 1910 Oradea – Someşul Dej 2-0 (1-0)
Au marcat: C. Letan (min. 13 din penalty) şi Raul Ardelean (min. 85)
CAO: Barabaş – Cr. Copil (min. 88 M. Kovacs), C. Letan, D. Stan, L. Ioviţă -  R. Gunie, G. Cherman, D. Cîrjan (min. 62 C. Roşu),  Fl. Chitaş (min. 88 Al. Lezeu), A. Gheorghiţă (min. 62 R. Ardelean) - M. Hosu (min. 90 Fl. Porumb). Antrenor: Florin Farcaş
Someşul: D. Farcaş – M. Maxin, M. Ionescu, E. Negru, D. Mureşan - R. Suciu (min. 82 Hordouan), I. Dobrea, D. Ciurcui, R. Cristea (min. 88 R. Babiciu), St. Ferhaoui (min. 75 eliminat) şi St. Visic. Antrenor: Dănuţ Şomcherechi.
Au arbitrat: Claudiu Ştef – Cosmin Bojan (ambii Târgu Mureş) şi Răzvan Sopoonar (Baia Mare)

Rezultatele etapei a 12-a din Seria a 10-a a Ligii a III-a:
CSM Satu Mare – CFR Cluj II 1-0 
CAO 1910 Oradea – Someşul Dej 2-0 
Lotus Băile Felix – Luceafărul Oradea 4-0 
Minaur Baia Mare – Progresul Şomcuta Mare 4-0 
Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău 2-0