Formaţia FC Bihor Legenda 1902 a realizat scorul etapei a IX-a în Seria I a Ligii a V-a la fotbal, după ce sâmbătă s-a impus cu 11-0, pe teren propriu, în faţa celor de la Foresta Tileagd.

Elevii antrenorului George Zima au urcat, astfel, pe primul loc în serie, depăşid fostul lider, Minerul Şuncuiuş, care de această dată n-a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 0-0, acasă cu CS Săcuieni.

Noua FC Bihor a fost foarte grăbită în acest joc şi a reuşit să deschidă scorul încă din primul minut, prin Satmari. Apoi, în minutul 12, Lengyel a făcut 2-0, pentru ca în minutul 32 Filip să înscrie în proprie poartă, iar gazdele să se desprindă la trei goluri.

În pauză s-a intrat cu 3-0, dar în repriza secundă, FC Bihor Legenda 1902 s-a jucat pur şi simplu cu adversarul şi a marcat gol după gol. Astfel, Ferik a făcut 4-0 în minutul 46, Morgovan, de trei ori, în minutele 57, 70 şi 72, Grozav, în minutul 66, Chira, în minutul 75, Avram în minutul 81 şi Cl. Crişan în minutul 89 au marcat gol după gol şi au adus echipei înfiinţată de Mircea Fodor cea mai clară victorie de până acum, 11-0.

În acest fel, FC Bihor Legenda 1902 a totalizat 22 de puncte şi, deşi are un joc mai puţin disputat,  a urcat pe primul loc în Seria I, devansând Minerul Şuncuiuş, care a căzut pe II, cu 21 de puncte. Orădenii au însă şi un golaveraj demn de invidiat, după 8 jocuri, 43-2.

Iată însă rezultatele şi marcatorii etapei a IX-a din Seria I a Ligii a V-a:

AS FC Bihor Legenda 1902 - Foresta Tileagd 11-0

Satmari 1, Lengyel 12, Filip 32 (autogol), Ferik 46, Morgovan 57, 70, 72, Grozav 66, Chira 75, Avram 81, Cl. Crişan 89

Minerul Şuncuiuş - CS Săcueni 0-0

Viitorul Popeşti - AS Slovan Valea Cerului 6-2

Şipoş 22, 44, L. Maghiar 30, David 48, Orbai 55, 57, Daina 90+2 – Podhora 86 (11 m)

Toldy Sannicolau de Munte - AS Vadu Crişului 3-0

Kereszturi 15, 62, Gyula 21

Unirea Bratca - Inter Aştileu 3-5

I. Bot 7, 89, S: Pop 36 – M. Popa 21, 36, Măgui 42, Munteanu 59, Oprea 72, Iaz 83

Voinţa Suplac - AS Unirea Oşorhei 2016 3-2

Vaszok 32, Puşcaş 34, Biţ 90+2 - Cr. Bot 18, Andronic 90+2

1. FC Bihor Legenda 1902      8          7          1          0          43-2       22 p

2. Minerul Şuncuiuş                9          6          3          0          19-7       21 p

3 Inter Aştileu                          9          6          0          3          31-19     18 p

4. Viitorul Popeşti                    9          6          0          3         23-13     18 p

5. Voinţa Suplac                       8          4          2          2          24-14     14 p

6. CS Săcueni                           8          4          2          2          19-13     14 p

În etapa viitoare, programată pe 30 octombrie, vor avea loc jocurile: CS Săcueni - AS FC Bihor Legenda 1902, AS Slovan Valea Cerului - Minerul Şuncuiuş, AS Vadu Crişului - LPS Bihorul,  Inter Aştileu - Toldy Sannicolau de Munte,  AS Unirea Oşorhei 2016 - Unirea Bratca şi Foresta Tileagd – Vointa Suplac.