Formaţia FC Bihor Legenda 1902 şi-a continuat victorioasă parcursul din campionatul Ligii a V-a la fotbal, ediţia 2016-2017. Astfel, în cadrul etapei a VI-a, noua formaţie a FC Bihorului a evoluat în deplasare, la Vadu Crişului, unde s-a impus clar, cu scorul de 4-0, pe terenul echipei locale AS.

Scorul a fost deschis rapid, încă din minutul 3, de Crişan. Apoi, peste nouă minute, în minutul 12, Mangra a dus scorul la 2-0.

Iureşul oaspeţilor la poarta echipei din Vadu Crişului a continuat şi în minutul 15, Grozav a înscris pentru 3-0 în favoarea orădenilor.

În partea a doua, elevii antrenorului George Zima au mai marcat o dată, prin acelaşi Grozav, în minutul 82, astfel că scorul final a devenit 0-4.

Cu acest succes, FC Bihor Legenda 1902 a urcat pe locul al II-lea în Seria I.

Pe primul loc se menţine Minerul Şuncuiuş, care s-a impus în deplasare, în această etapă, cu scorul de 3-1 la Aştileu, în faţa formaţiei locale Inter, în derby-ul etapei.

Scorul rundei l-a reuşit Foresta Tileagd, care a câştigat cu 9-0 disputa cu AS Slovan Valea Cerului.

Cu 9-1 a câştigat însă şi Voinţa Suplac, în deplasare, pe terenul celor de la LPS Bihorul.

Foresta Tileagd - AS Slovan Valea Cerului 9-0

Marcatori: Gyuro 5, 9, 31, 47, 68, Lazăr 15, Abel Penţa 29, Turbatu 35, Rostas 76

Toldy Sânnicolau de Munte - Unirea Bratca 5-4

Marcatori: Horvath 6, Fele Sz. 36, Kereszturi A. 49, 65, 73 / R. Iancu 12, 22, I. Bot 39, 48

LPS Bihorul Oradea - Voinţa Suplac 1-9

Marcatori: M. Popa 51 / Ciordaş 20, 69, 79, Şumălan 25, Biţ 35, Chirilă 46, 50, 60, Covaci 65

CS Săcueni a stat

1. Minerul Şuncuiuş   6        5        1        0        17–6  16

13. Valea Cerului     6        0        0        6        7–40  0

Etapa viitoare este programată în perioada 8-9 octombrie şi va cuprinde jocurile: FC Bihor Legenda 1902 - Inter Aştileu, Minerul Şuncuiuş - Unirea Oşorhei, Viitorul Popeşti - Foresta Tileagd, AS Slovan Valea Cerului - CS Săcueni, Unirea Bratca - LPS Bihorul şi Voinţa Suplac - AS Vadu Crişului. Toldy Sânnicolau de Munte va sta.