Formaţia FC Bihor Legenda 1902 a obţinut o nouă victorie categorică în cadrul campionatului Ligii a V-a. Duminică, deşi au evoluat în deplasare, jucătorii noii echipe au reuşit să se impună cu 9-1 pe terenul celor de la Toldy Sânnicolau de Munte.

Aşa după cum o arată şi scorul, echipa orădeană a dominat cu autoritate disputa şi s-a impus lejer, la o diferenţă de opt goluri, după ce la pauză conducea cu 6-0.

Patru goluri în acest joc le-a reuşit S. Matei, în timp ce o dublă au realizat Rus şi Paşca. Celelalt gol  a fost înscris de Junc. Pentru gazde a marcat Istvandi, în minutul 87, la scorul de 8-0 pentru orădeni.

Antrenorul formaţiei FC Bihor, George Zima a trimis în teren la meciul de la Sânnicolau de Munte echipa: Avram – S. Matei, Peter, Satmari (Morgovan), Chira – Boneta – Mangra, Rus, Negrea, Paşca (Ferik) – Junc (Matea).

Astfel, în primele trei jocuri, echipa FC Bihor Legenda 1902 a acumulat 7 puncte, obţinând două victorii şi un rezultat de egalitate.

"A fost un debut greu, în special la meciul de la Suplac, unde unii dintre jucători nu au înţeles ce înseamnă Liga a V-a, dar aceste jocuri, cu victorii substanţiale i-au făcut să-şi dea seama că Liga a V-a e altceva. Am întâlnit în ultimele două etapă echipe accesibile, însă de acum vom avea adversari mai buni", a declarat, după joc, preşedintele executiv al clubului FC Bihor Legenda 1902, Mircea Fodor.

În etapa viitoare, FC Bihor va juca pe teren propriu, în compania celor de la LPS Bihorul, sâmbătă, 24 septembrie, de la ora 11, pe terenul de la Episcopia.