Fiscul nu uită, nu trimite SMS-uri şi nu negociază cu contribuabilii cuantumul datoriilor fiscale. Agenţia Naţională de Administrare Fiscală informează contribuabilii printr-un comunicat de presă asupra unei posibile fraude pe care organele abilitate o verifică în această perioadă.

Potrivit comunicatului, mai multe persoane fizice au primit pe telefoane SMS-uri în care sunt informate că înregistrează datorii către bugetul de stat. În mesaje se precizează un cuantum al datoriilor, iar contribuabilii sunt sfătuiţi să apeleze un număr de telefon în vederea obţinerii unei reduceri sau evitării executării silite.

"Agenţia Naţională de Administrare Fiscală atenţionează contribuabilii că aceste SMS-uri nu sunt transmise de organele fiscale şi să nu dea curs solicitărilor din acestea", se menţionează în comunicat.

Persoanele fizice care primesc astfel de SMS-uri sunt îndemnate să se adreseze exclusiv organelor fiscale dacă doresc să îşi clarifice starea de fapt.