Atacantul bihorean George Pușcaș a înscris primele goluri pentru noua sa echipă, Reading, din cea de-a doua ligă engleză.

Marţi, internaţionalul român, în vârstă de 23 de ani, a marcat un gol extrem de important în minutul 63 al partidei pe care Reading a susţinut-o în deplasare, pe terenul formaţiei Wycombe, în cadrul Cupei Ligii.

Puşcaş a marcat la scorul de 1-0 pentru gazde. Lansat foarte bine în atac, atacantul bihorean a încercat o finalizare pe jos, portarul a respins, după care, tot el, foarte atent, a finalizat din fața porții.

Cum după 90 de minute, scorul a fost același, calificarea s-a decis la loviturile de departajare. Pușcaș a marcat și acolo, astfel că într-un final, Reading s-a impus cu scorul de 4-2 și continuă cursa în Cupa Ligii.

Pușcaș a debutat pentru Reading sâmbăta trecută, când echipa sa a pierdut în deplasare cu Hull City, 1-2, într-un meci din Championship.