- Detalii șocante din ancheta profesorului orădean trimis în judecată pentru agresarea sexuală a unui elev
- Filmat în timp ce s-a împins cu pelvisul într-un băiat de 9 ani, Cătălin Urs s-a apărat spunând că gestul a fost o glumă, însă expertiza psihologică la care a fost supus a arătat că dascălul sexualizează nepermis relația cu copiii, procurorii interogând și foști elevi care s-au plâns că proful obișnuia să-i pipăie
După un an de anchetă, profesorul de sport Cătălin Urs de la Colegiul Iosif Vulcan din Oradea a fost trimis în judecată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor, sub acuzația de agresiune sexuală asupra unui minor.
Potrivit rechizitoriului, consultat de BIHOREANUL, dascălul care l-a blocat pe holul școlii pe un elev de 9 ani și și-a frecat de el zona inghinală își făcuse un obicei din a-i atinge pe copii, ba chiar trădează o satisfacție în aceste „întâmplări”.
În apărarea sa, profesorul a susținut că gestul a fost o glumă, ba chiar că elevul și-ar fi dorit această atingere. Anchetatorii nu doar că nu l-au crezut, dar în cursul cercetărilor au identificat actuali și foști elevi care au relatat episoade similare, chiar dacă nu la fel de grave. Dar care conturează că profesorul face „glume” cât se poate de proaste...
Sub camerele de filmat
Fapta s-a petrecut pe 21 martie 2025, pe un hol al clădirii din Bulevardul Decebal a Colegiului Iosif Vulcan, chiar sub camerele de supraveghere ale școlii. Elevii unei clase de-a III-a terminaseră lecția de sport cu profesorul Cătălin Urs (48 de ani), care intrase ca suplinitor la oră.
Înregistrarea, dezvăluită atunci în exclusivitate de BIHOREANUL, arată cum profesorul se întâlnește pe coridor cu un elev care se îndrepta spre sala de clasă și se oprește, așteptând ca băiatul să ajungă în apropierea lui. Apoi, Urs îl împinge la perete, îl prinde de talie cu o mână și se împinge cu pelvisul în abdomenul copilului de 9 ani. În rechizitoriu, procuroarea Diana Goina relatează explicit că profesorul s-a frecat cu zona inghinală de băiat și i-a atins penisul.
Imaginile arată cum copilul se uită în stânga și în dreapta, ca și cum ar vrea să scape de atingerea nedorită. Interacțiunea durează cinci secunde, apoi Urs face un pas în spate, pentru că se apropie un alt elev, pe care profesorul îl mângâie pe față. Cel de-al doilea copil se șterge rapid cu mâna pe obraz, ca și cum ar vrea să se curețe după gestul bărbatului.
Incompatibil cu statutul de profesor
Fără dubiu, elevul îmbrățișat cu forța a fost afectat de incident. Psihologii care l-au evaluat, la cererea anchetatorilor, arată că gestul profesorului i-a produs „o undă de șoc emoțional, blocându-i reacția de apărare, dar și un atac la pudoare, la care copilul nu s-a așteptat”. Din pricina acestui incident, a suferit de stres posttraumatic, s-a auto-blamat („dacă mai stăteam la baie scăpam de tragedia asta”) și și-a pierdut încrederea în persoanele adulte.
Urs a fost și el expertizat psihologic, iar concluzia specialistului, în urma discuției cu acesta, a fost că profesorul și-a făcut un obicei din „interacțiunea fizică intruzivă cu minori cu potențial sexualizabil”. Cadrul didactic a trădat o satisfacție în momentele de contact fizic cu elevii, ceea ce, în opinia psihologului, îl face „incompatibil cu statutul profesional și cu relația adult-minor”.
De asemenea, psihologul a notat că profesorul a declarat că elevul de 9 ani se aștepta, ba chiar și-ar fi dorit ca el să comită acest gest, dar fără alte lămuriri. Această scuză, arată expertiza, este folosită de mulți agresori sexuali.
Psiholog în apărare
Cătălin Urs a solicitat ca la evaluarea sa să fie prezent și un alt specialist, ales de el, fapt care a îngreunat ancheta. Când întrebările erau incomode, psihologul angajat de profesor l-a oprit din declarații și l-a scos din încăpere. Același psiholog i-a găsit scuză, spunând că vede în filmare un „chest bump”, adică o ciocnire piept în piept, specifică sportivilor. Numai că diferența de statură între profesor și elev este evidentă, iar o astfel de ciocnire nu era posibilă între cei doi.
Ancheta Parchetului a scos la iveală că elevul de 9 ani n-a fost singura victimă a lui Urs, chiar dacă faptele anterioare n-au fost la fel de grave. A fost audiat și un alt părinte, care l-a reclamat pe profesorul de sport pentru că a atins-o pe fetița lui pe spate și pe mâini, în ciuda faptului că exercițiul la care lucra era unul de picioare.
De asemenea, anchetatorii au urmărit comentariile lăsate de foști elevi ai școlii pe pagina de Facebook a BIHOREANULUI, unde aceștia s-au plâns că Urs a avut reacții indecente și în trecut. Două foste eleve ale școlii au fost audiate, iar una dintre ele a confirmat că profesorul i-a pus mâna pe picior. Mărturiile culese au convins Parchetul că „inculpatul obișnuia să se apropie excesiv de unele eleve, să le atingă nejustificat, încălcându-le spațiul personal, ceea ce le-a produs o stare de disconfort”.
Circumstanță agravantă
Urs a fost la rândul său audiat de procurori, la începutul anchetei, și a spus că gestul său de pe coridor a fost o glumă, căci s-a apropiat de băiatul de 9 ani „în spirit de îmbrățișare, de joacă și de afecțiune față de copii”. Aceasta a fost, însă, singura declarație oferită. Ulterior, în timpul anchetei, a uzat de dreptul la tăcere, refuzând să mai răspundă altor întrebări.
Parchetul Bihor subliniază că gestul său a fost unul de agresiune sexuală și a fost intenționat, dovadă că și-a prins victima de șold. De asemenea, l-a comis într-o circumstanță agravantă, ținând cont că este profesor, motiv pentru care, dacă va fi găsit vinovat, Urs riscă o pedeapsă cu închisoarea între 3 și 13 ani.
Deocamdată, Judecătoria Oradea trebuie să decidă dacă rechizitoriul a fost sau nu corect întocmit, urmând ca, dacă îl confirmă, să înceapă procesul propriu-zis. Până atunci, Urs rămâne „tras pe dreapta”. Legea învățământului preuniversitar prevede că un cadru didactic cercetat pentru infracțiuni incompatibile cu funcția didactică nu poate desfășura activități didactice cu elevii, iar dacă până acum doar l-a ținut departe de victima sa, Consiliul de Administrație al Colegiului Iosif Vulcan a decis, săptămâna trecută, să-l suspende de la catedră.
Urs trebuie să meargă la școală și își va primi în continuare salariul, dar va desfășura doar activități care nu implică elevi. Măcar să nu mai poată face „glume” nefirești...
CE AU VOIE PROFESORII?
Atingeri permise, atingeri nepermise
Pentru a lămuri dacă gestul lui Cătălin Urs a fost sau nu unul „sportiv”, în cadrul cercetării penale a fost audiată și inspectoarea școlară pentru educație fizică, Ramona Tăutu, care a lămurit cum anume pot profesorii de sport să-i atingă pe elevi.
Potrivit acesteia, cadrele didactice pot să atingă elevii doar în timpul orelor și numai în zona cefei, pe brațe, coapse sau umeri, în funcție de exercițiul executat. Așadar, nicio justificare pentru atingeri făcute în pauze și sub nicio formă în zona intimă.
Tăutu a mai spus că aceste limite sunt cunoscute de profesori, pentru că aceștia sunt instruiți la cursurile de formare profesională, iar regulile sunt evidențiate în manualele de pedagogie specifică. Inspectoarea a concluzionat că, în opinia ei, gestul comis de Urs nu este în niciun fel unul specific sportivilor.