În cea de-a V-a etapă a campionatului Diviziei A la baschet masculin, formaţia orădeană CSM a evoluat duminică seară la Cluj, pe terenul echipei campioane, U Mobitelco.

Din păcate, valoarea clujenilor şi-a spus cuvântul şi de data aceasta şi faptul că nu întâmplător U este deţinătoarea trofeului s-a văzut şi-n acest joc, pe care l-a condus în permanenţă. Clujenii s-au impus cu scorul de 87-71, după ce şi-au adjudecat toate sferturile, cu 27-22, 19-15, 20-15 şi 21-19.

În prezenţa a aproximativ 2000 de spectatori s-a desfăşurat un joc frumos, spectaculos, care a onorat numele de derby, de altfel partida fiind şi televizată.

Elevii antrenorului Cristian Achim au revenit în joc mai mult pe final, când au marcat 19 puncte, în timp ce gazdele au înscris în ultimul sfert 21.

Marcatorii echipei orădene au fost: Milos Pesic, cu 21 de puncte, Milos Markovic, cu 14, Nemanja Maric, cu 13, Gediminas Navickas, cu 11, Sasha Topchov, cu 4, Silviu Lupusavei şi Radu Rareş Paşca, cu câte 3, şi Laszlo Lazar, cu 2 puncte înscrise.

De la clujeni, principalul marcator a fost Kyndall Dykes, cu 22 puncte înscrise, urmat de Zoran Krstanovic, cu 21, şi Vladimir Mijovic, cu 16 puncte la activ.

Etapa a V-a a adus şi victoria în deplasare a medieşenilor de la Gaz Metan, care s-au impus clar, cu 109-77, pe tereul craiovenilor de la SCM. Au mai depăşit suta de puncte în această rundă şi echipele Dinamo, Atlassib Sibiu şi BC Timişoara.

În pofida înfrângerii de la Cluj, baschetbaliştii de la CSM Oradea rămân totuşi pe podium, cu 8 puncte.