Handbalistele de la CSU Oradea au suferit o înfrângere la şapte goluri diferenţă, în etapa a 18-a a campionatului Diviziei A, Seria B.

Elevele antrenorului Sebastian Tudor au evoluat în deplasare, la Baia Mare, pe 27 martie, dar au cedat cu 31-38 jocul susţinut în compania gazdelor de la CNOPJ. Partida a avut însă momente tensionate, la un moment dat antrenorul bihorencelor Sebastian Tudor luând decizia să scoată echipa de pe teren. Totuşi, a revenit asupra hotărârii imediat, după un minut-două.

Tehnicianul formaţiei orădene a fost nemulţumit de prestaţia arbitrilor, care la începutul reprizei a doua i-au lăsat echipa în doar patru jucătoare.

Aspectul a fost prezentat şi de conducerea echipei gazdă pe pagina de Facebook, astfel: "Un moment "bizar" s-a petrecut la începutul reprizei a doua, în minutul 33, când, în urma unui fault, arbitri au indicat aruncare de la 7 metri şi eliminare la echipa orădeană. Şi, cum echipa din Oradea mai avea o jucătoare eliminată, urma să joace cu 4 jucătoare de câmp. În acel moment, antrenorul oaspetelor, Sebastian Constantin Tudor, fără nicio justificare a retras echipa de pe teren trimiţând-o la vestiar spre uluiala tuturor celor prezenţi. Dar, surpriză, după circa un minut şi jumătate orădencele au revenit pe teren ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Arbitrii i-au arătat antrenorului orădean cartonaşul roşu, dublat de cel albastru şi l-au trimis în tribună. Sebastian Tudor s-a conformat fără să comenteze şi a părăsit zona, iar jocul a continuat".

Contactat de BIHOREANUL, tehnicianul formaţiei orădene s-a arătat surprins cum se acordă "o importanţă mare acestui incident", pentru că în cariera lui a luat multe alte cartonaşe roşii, cum, "la fel au primit şi alţi antrenori".

Sebastian Tudor susţine însă că a fost dezavantajat de maniera de arbitraj şi că în acel moment echipa sa a rămas în doar trei jucătoare de câmp, nu în patru.

El a remarcat şi că echipa CNOPJ Baia Mare este echipa Federaţiei, fiind echipa Centrului Naţional Olimpic, iar pentru aceasta Federaţia îi privează pe conducătorii echipei de cheltuielile cu arbitrii, delegându-le la meciurile de acasă arbitri localnici. Cu alte cuvinte, arbitrii ar fi mai tentaţi să favorizeze echipa locală.

În rest, partida a fost dominată de jucătoarele echipei băimărene, care au condus şi la pauză cu opt goluri, scor 19-11.

Cea mai bună marcatoare din acest joc pentru orădence a fost Tudose, cu 8 goluri. A urmat-o Horj cu 6, în timp ce de la gazde, de departe, s-a remarcat Boiciuc, autoare a 13 goluri.

Pentru trupa orădeană, aceasta a fost cea de-a patra înfrângere în acest sezon. CSU Oradea ocupă însă un loc fruntaş, poziţia a 4-a, cu 26 de puncte.

CNOPJ Baia Mare – CSU Oradea 38-31 (19-11)

CNOPJ Baia Mare: Szakacs, Neagu – Boiciuc 13 goluri, Brînduşa 7, Romaniuc 4, Lazea 4, Pop 3, Rusneac 3, Turdeanu 2, Danciu 2, Groşan, Utan şi Stăvariu. Antrenori: Simona Maior-Paşca, Bogdan Mihai şi Claudia Cetăţeanu.

CSU Oradea: Pintea, Corha, Fulgescu – Tudose 8 goluri, Horj 6, Argyelan 4, Bîşcă 3, Duţu 2, Snakovszki 2, Bochiş 2, Zegrean 1, Mastan 1, Preduca 1, Vrabie 1 şi Corondan. Antrenor: Sebastian Tudor.

0

În etapa viitoare, CSU Oradea va sta, pentru a disputa următorul meci în runda cu numărul 20, miercuri, 6 aprilie, la Cluj Napoca, cu echipa de pe locul II, formaţia locală CSU.