Handbalistele de la CSU CSM Oradea au obţinut joi cea de-a noua victorie din actuala ediţie a campionatului Diviziei A. Elevele antrenoarei Doina Ardelean au primit, la Arena Antonio Alexe, replica echipei argeşene Dacia Mioveni, într-un meci ce a contat pentru etapa a XXIII-a a Seriei B.

La capătul unui joc în care au fost conduse în primele 29 de minute, jucătoarele de la CSU CSM au revenit pe parcursul reprizei secunde, fructificând la maxim arma contraatacului dar şi pregătirea fizică net superioară. Astfel, orădencele s-au impus cu scorul de 34-26, după ce la pauză conduceau cu 17-16.

Lipsite de aportul a două piese de bază din angrenajul echipei, jucătoarea Aurelia Cristoaica şi portarul Edina Somogyi, orădencele au avut, cel puţin în prima repriză, un joc mai dificil decât s-ar fi aşteptat. Astfel, oaspetele au condus în prima parte, în timp ce orădencele s-au aflat în permanenţă în urmărirea adversarelor pe parcursul acestor aproape 30 de minute.

Dacă în minutul 5 tabela de marcaj indica 3-3, în minutul 10 argeşencele aveau un avantaj de 2 goluri (4-6) care s-a mărit şi mai mult, 7-10 în minutul 16. Gazdele s-au apropiat la două lungimi (11-12) în minutul 20, dar tinerele şi talentatele fete din Mioveni, calificate între primele 8 echipe din ţară la junioare I, au refăcut ecartul de 3 goluri (13-16 ) în minutul 25.

Din acel moment şi până la finalul primei părţi orădencele s-au autodepăşit, înscriind 4 goluri fără a primi vreunul astfel că rezultatul primei reprize a fost 17-16 pentru CSU CSM.

În repriza a doua cu totul altfel au stat lucrurile însă. Orădencele au început bine, distanţându-se la două goluri (19-17) până în minutul 35. Oaspetele au revenit şi au trecut în avantaj (20-21) în următoarele 6 minute, după care CSU CSM a început marşul spre victorie.

Dacă până în minutul 47 s-a păstrat cât de cât un echilibru (24-24), din acel moment şi până la final a existat practic o singură echipă pe teren, bihorencele înscriind 8 goluri consecutive fără a primi vreunul. Rezultatul consemnat după 60 de minute de joc a fost, în acest fel, 34-26, iar CSU CSM şi-a consolidat poziţia a VI-a în clasament.

În partida de joi, cele mai mule goluri pentru trupa pregătită de profesoara Doina Ardelean le-a înscris Georgiana Codrea, 10, în timp ce de la oaspete s-au remarcat surorile Ciontoiu, Ana şi Emilia, fiecare cu câte 8 reuşite.

CSU CSM Oradea – Dacia Mioveni 34-26 (17-16)

CSU CSM Oradea: Crina Pintea – Binca Mîrcă 2 goluri, Irina Munteanu 1, Dana Verzea 2, Mădălina Pantea 2, Eliza Hlinca 6, Cornelia Vrabie 2, Ligia Puţ 1, Valeria Motogna 2, Georgiana Codrea 10, Georgeta Diniş Vârtic 6. Antrenori: Doina Ardelean şi Cristian Ardelean.

Dacia Mioveni: Ancuţa Moroianu, Angelica Dimache, Ioana Mirică – Geanina Niţu 1, Ioana Stăncescu 1, Ioana Dobre, Ana Ciontoiu 8, Andrea Iordache 4, Emilia Ciontoiu  8, Flornetina Crăiţa 1, Alexandra Dumitraşcu 2, Luminiţa Udrea, Adriana Cîrstea 1, Nicoleta Deaconu 1. Antrenori: Daniel Gheorghe şi Georgios Macri.