Echipa orădeană de handbal masculin CSM şi-a început seria jocurilor amicale din această vară în această săptămână, cu o dublă susţinută în deplasare, la Cluj Napoca, în compania formaţiei locale, Universitatea, joi şi vineri.

Elevii antrenorului Sebastian Tudor au obţinut o victorie şi un rezultat de egalitate, deşi lotul lor a fost format doar din 14 jucători (inclusiv cei doi portari), faţă de 22 de componenţi ai lotului echipei clujene.

Joi seară, prima confruntare dintre cele două formaţii s-a încheiat la egalitate, 36-36, după ce la pauză CSM Oradea conducea cu 18-17. Apoi, vineri, în partida a doua, echipa orădeană s-a impus detaşat, cu 34-19, după ce la pauză conducea cu 18-11.

Antrenorul Sebastian Tudor a rulat astfel întreg lotul, restrâns, ce-l are la dispoziţie, trimiţând în teren în aceste partide portarii D. Nedelcu şi G. Duma, precum şi jucătorii de câmp: G. Haiduc, Al. Pop, C. Liberţ, E. Acsinia, P. Stroie, R. Niţu, R. Radu, A. Svoboda, V. Păunescu, E. Szilagyi, R. Chiş şi Ad. Mihăilescu.

Următoarele jocuri de pregătire din această perioadă pentru handbaliştii orădeni vor avea loc în perioada 19-21 august, la Baia Mare, unde vor participa la un turneu de patru echipe, alături de CSM Satu Mare, Minaur Baia Mare şi Ştiinţa Bacău.