Handbaliştii de la CSM Oradea au cedat la o diferenţă de opt goluri jocul pe care l-au susţinut sâmbătă seară în deplasare, la Suceava, în cadrul etapei a 12-a a Ligii Zimbrilor.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 31-23 în favoarea gazdelor de la CSU, care conduceau şi la pauză cu scorul de 15-12.

Jocul a reliefat din nou problemele de efectiv ale bihorenilor, care se luptă de la egal la egal în prima repriză cu orice adversar, dar în partea a doua sunt depăşiţi destul de clar. Şi aceasta pe fondul lipsei de soluţii de pe bancă.

Şi la Suceava, prima repriză a consemnat o prestație curajoasă din partea elevilor antrenorului Cosmin Liberț, care au fost conduşi la pauză doar cu trei goluri, dar în repriza secundă diferenţa a crescut considerabil pentru gazde.

Principalii marcatori ai trupei orădene au fost în această dispută: Borivoje Djukic, autor a 6 goluri, Bogdan Munteanu cu 4 goluri şi Ciprian Aungurenci, autor a 3 goluri.

CSU Suceava – CSM Oradea 31-23 (15-12)

CSU Suceava: Makaria, Simulescu, Podovei – Gavriloaia 7 goluri, Tîrzioru 6, Stanciuc 5, Kbilashvili 4, Ștefan 3, Zarițchi 2, Csog 2, Bologa 1, Grigore 1, Lupu, Bruj, Radu şi Urdă. Antrenori: Petru Ghervan şi Bogdan Șoldănescu.

CSM Oradea: Turturică, Țenghea – Djukic 6 goluri, Munteanu 4, Aungurenci 3, Oargă 2, Turcu 2, Boșca 2, Kovacs 1, Starchenko 1, Ivancenco 1, Farcaș 1, Szasz şi Breban. Antrenor: Cosmin Liberț.

Evoluția scorului: 3-1 (min. 5), 7-2 (min. 13), 11-7 (min. 20), 12-9 (min. 24), 15-12 (pauză), 18-16 (min. 37), 25-17 (min. 46), 28-19 (min. 54), 31-23 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 7 (6) – 3 (1).

Minute de eliminare: 10-12.

Arbitri: Alexandru Constantin / Laszlo Gal

În alte două partide de sâmbătă din etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor, CSM Vaslui a învins la limită, cu scorul de 26-25 echipa CSM Odorheiu Secuiesc, CSM Constanţa a învins cu 31-26 formaţia SCM Politehnica Timişoara.

Vineri, AHC Potaissa Turda a depăşit cu 31-26 echipa HC Buzău, Dinamo s-a impus cu 37-27 pe terenul celor de la CSM Bacău, iar CSM Bucureşti a câştigat cu scorul de 29-27 duelul cu CSM Focşani.

Ultimul joc al etapei se dispută duminică, de la ora 17 (live pe Pro Arena), Minaur Baia Mare – Steaua.

În prezent, CSM Oradea are 12 înfrângeri din tot atâtea meciuri și se situează pe locul 14 al clasamentului.

În runda viitoare, sâmbătă, 26 noiembrie, de la ora 18, CSM Oradea o va avea ca adversară pe Minaur Baia Mare, într-o partidă programată la Arena „Antonio Alexe”.