Nicio votare fără un strop de culoare. Într-un cătun din comuna Lugașu de Jos, condusă de controversatul primar UDMR Sorban Levente, a fost amenajată o secție de votare prin transformarea unui TIR, menită să deservească, cu 9 persoane, un total de 175 de alegători.
În satul de reședință a comunei, partidul edilului a delegat ca reprezentantă în Biroul secției de votare o angajată a Primăriei cercetată pentru... fraudă electorală.
„Ca la festival”: cu WC din plastic
Situație inedită în comuna Lugașu de Jos. Într-un cătun al comunei, Livada, la limita dintre marginea satului Lugașu de Sus și colonia de romi dezvoltată în ultimele trei decenii dincolo de cătunul Livada, a funcționat duminica aceasta, pentru prima oară în ultimele trei decenii și jumătate, o secție de votare transformată dintr-un container frigorific (foto).
Secția a fost amenajată la propunerea primarului Sorban Levente, cu acordul autorităților județene, motivația fiind ca ea să deservească locuitorii cătunului, aproape toți etnici romi, care în anii electorali precedenți se deplasau ori erau transportați în mod organizat la secția de votare din clădirea căminului cultural din satul Lugașu de Sus.
Containerul a fost vopsit pe o singură latură, cea dinspre uliță, și amplasat pe o bucățică de teren lângă biserica penticostală Emanuel, clădită din lemn în 2013 și frecventată de etnicii romi „pocăiți” din colonie.
La circa 3 metri de container a fost adus și un WC mobil, din plastic. „Ne simțim ca la festival!”, a glumit unul dintre membrii Biroului Electoral al secției de votare 435, făcând haz de necaz, mai ales că după utilizarea toaletei nu a avut nicio posibilitate de a se spăla pe mâini.
„Ce ne-o venit la corazon”
Noua secție de votare a fost amenajată pentru un total de 175 de alegători, care s-au dovedit harnici încă de dimineață. La ora 10.45, aici votaseră deja 52 de persoane care s-au prezentat la secție, deci aproape o treime din total, iar alte 5 persoane au cerut urna mobilă, arătând că suferă de diferite afecțiuni.
„Am votat ce ne-o venit la corazon. Ce-am prins, aia am pus!”, și-a explicat opțiunea electorală o doamnă cu batic din colonia de romi, ce părea să fi locuit o vreme în Spania. Emancipată, Nicoleta Valentina Lăcătușu (foto), care își adusese și soțul la votare – ea la volanul unui Peugeot 406 cu habitaclul îmbrăcat în piele, el pe locul din dreapta al mașinii – a „tradus” apoi, la solicitarea BIHOREANULUI: „Am votat ce am crezut că-i mai bine pentru noi. Noi ne-am rugat pentru chestia asta. Chiar aseară am fost la un grup de rugăciune. Am zis „Doamne, noi nu știm ce-i mai bine pentru noi, dar știm că tu știi ce-i bine pentru noi, așa că Tu, Doamne, alege unul după inima Ta și după placul Tău!”, și noi așa votăm”, a mărturisit femeia. Rezultatul? „Rezultatul, cum a vrea Domnul, noi ne bizuim pe El”.
De la volanul Peugeot-ului, Lăcătușu a mai spus că este mamă a trei copii și „sunt unele zile în care se culcă flămânzi”, chiar dacă ea și soțul ei „mergem și lucrăm unde putem”, iar „Domnul, totuși, se îndură”.
Anchetată pentru fraudă, bună în Biroul Electoral
Tabloul alegerilor în comuna Lugașu de Jos nu se rezumă doar la modul în care își conturează cetățenii convingerile politice, ci e mai larg, iar din el fac parte și persoane mai școlite, numai bune să se ocupe de organizarea și desfășurarea procesului electoral, cu tot cu numărarea voturilor.
Un asemenea personaj, întâlnit de BIHOREANUL la secția de votare nr. 434 din satul reședință de comună, este Crina Țiburcă (foto), angajată a Primăriei ca șefă a Biroului Agricol și membră a Biroului Electoral al acestei secții, delegată de UDMR. Iar asta în ciuda faptului că, împreună cu o altă angajată a Primăriei și cu poștășița, este anchetată pentru fraudă electorală comisă la precedentele alegeri, parlamentarele din 1 decembrie 2024.
După cum BIHOREANUL a relatat la acea vreme, Parchetul Aleșd a deschis un dosar penal pentru fals intelectual, fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals și fraudă la vot, iar cele trei femei - angrenate și atunci în procesul electoral la aceeași secție de votare - au făcut și obiectul unor percheziții, după confirmarea unui caz de vot multiplu cu ajutorul urnei mobile. Ulterior, respectivele, între care și Crina Țiburcă, au fost puse sub control judiciar, urmând, cel mai probabil, să fie trimise în judecată, dar măsura preventivă pare să fi expirat între timp.
„Am delegație din partea UDMR. Am voie, că nu am fost condamnată”, s-a scuzat Țiburcă după ce reporterul a întrebat-o ce instituție sau partid reprezintă în Biroul Electoral al secției de votare.
Primarul, cavaler: în apărarea subalternei
Vizitat la sediul Primăriei de reporteri, edilul comunei a refuzat să facă vreo declarație, însă imediat după plecarea acestora s-a grăbit să trimită redacției un comunicat prin care a transmis că „autoritățile competente au apreciat modul exemplar” în care a fost amenajată secția de votare din Lugașu de Jos prin transformarea containerului frigorific.
Sorban Levente (foto) a arătat că în trecut a funcționat o secție de votare în incinta bisericii penticostale din colonia de romi, însă „comunitatea penticostală nu și-a mai exprimat acordul pentru desfășurarea procesului electoral în fostul lăcaș de cult”.
Primarul s-a considerat dator și să ia apărarea subalternei sale, afirmând că „doamna Crina Țibulcă nu este vizată de nicio interdicție legală care să o împiedice să participe la procesul electoral, fie în calitate de alegător, membru al comisiei electorale sau delegat”, susținând că pe numele acesteia nu ar exista „niciun dosar penal trimis în judecată”.
La cum se mișcă justiția, nu-i de mirare, și poate mai prinde încă două - trei alegeri tot ca organizatoare și supraveghetoare.