Tinerele jucătoare de la echipa de baschet feminin CSU Rookies Oradea au înregistrat trei înfrângeri categorice la primul turneu din noua ediţie a campionatului Ligii Naţionale, desfăşurat în ultimele zile ale lunii noiembrie şi primele ale acestei luni.

Elevele antrenorului Veres Attila s-au deplasat la Satu Mare, acolo unde şi-au susţinut partidele din primele trei etape a noului sezon.

Având de-a face cu echipe redutabile, tinerele jucătoare de la CSU Rookies s-au văzut învinse însă de fiecare dată la diferenţe astronomice.

În primul joc, CSU Rookies a avut a face cu FCC Baschet Arad, echipă în faţa căreia a trebuit să se încline, cu scorul de 30-101. Pe reprize s-a consemnat: 8-27, 12-21, 5-23 şi 5-30.

Principalele marcatoare ale bihorencelor au fost în acest joc: Melania Kokovay, autoare a 11 puncte, Alexandra Mangra şi Ivana Veres, cu câte 5 puncte.

Apoi, în runda a doua, CSU Rookies Oradea a întâlnit echipa CS Universitatea Cluj Napoca, în faţa căreia a cedat şi mai clar, cu 29-108. Pe sferturi a fost: 12-36, 8-25, 5-25 şi 4-22.

După cum o arată şi scorul, dacă în primele zece minute au reuşit mai multe puncte, în schimb în celelate, orădencele au marcat sub zece puncte pe sfert.

De această dată, Diana Antonia Roşu a fost cea mai eficace de la CSU, cu 14 puncte, în timp ce Maria Farago şi-a trecut în cont 7 puncte, iar Alexandra Mangra 5.

În fine, în ultimul joc pe care l-au disputat la turneul de la Sala LPS Satu Mare, tinerele baschetbaliste de la CSU Rookies Oradea s-au confruntat cu gazdele de la CS Municipal Satu Mare, o altă echipă cu pretenţii. Şi de această dată adversarele s-au impus la o diferenţă cât se poate de concludentă, cu 111-19. Elevele antrenorului Attila Veres au reuşit chiar contraperformanţa de a nu înscrie mai mult de şapte puncte pe sfert, ba mai mult, în secvenţa a treia au marcat doar două puncte. Mai exact, scorurile pe sferturi au fost: 31-6, 30-7, 23-2 şi 27-4, în favoarea sătmărencelor.

Alexandra Mangra, cu 6 puncte, Melania Kokovay, autoare a 5 puncte, şi Diana Antonia Roşu, cu 4 puncte, au fost cele mai eficiente din echipa bihoreană în această partidă.