Un bărbat în vârstă de 48 de ani a fost transportat, marți dimineață, cu elicopterul SMURD la Unitatea de Primire a Urgențelor a Spitalului Județean din Oradea, după ce a căzut cu o trotinetă electrică în comuna bihoreană Popești.
Apelul la 112 a fost primit în jurul orei 8.15, potrivit directorului Serviciului de Ambulanță Județean Bihor, Liciniu Venter, care a transmis pentru BIHOREANUL că bărbatul a căzut cu o trotinetă electrică, astfel că s-a ales cu un traumatism cranio-cerebral.
Victima a fost preluată inițial de un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Bihor. Ulterior, a fost solicitat elicopterul SMURD, care a ajuns în zonă și l-a transportat pe bărbat la Oradea.
Dr. Hadrian Borcea, șeful UPU-SMURD Bihor, a declarat pentru BIHOREANUL că bărbatul a ajuns la Unitatea de Primire a Urgențelor în jurul orei 10.45.
„A suferit un traumatism cranian de severitate medie și mai multe escoriații la nivelul membrelor superioare. A avut pierdere de cunoștință, dar acum este stabil”, a declarat dr. Hadrian Borcea.
Potrivit acestuia, bărbatul se afla, în jurul prânzului, în curs de investigații medicale.