Punctele de colectare selectivă a gunoaielor din cartierul Nufărul se mută în subteran. Consiliul Local a aprobat joi indicatorii tehnico economici ai unei investiţii de 140.000 euro care vizează amenajarea a zece puncte de colectare selectivă a deşeurilor amplasate în subteran. Fiecare punct de colectare va fi deservit de câte patru containere.

"Cele zece puncte de colectare subterane au fost alese în cartierul Nufărul pe amplasamente unde nu există spaţiu să fie montate containerele suprateran. Este vorba de cvartale de blocuri înalte, cu o aglomerare mare de populaţie", a declarat directorul tehnic al Primăriei, Mircea Ghitea.

Lucrările vor fi finanţate de RER Ecologic în cadrul investiţiilor în valoare de 850.000 euro asumate anul trecut la prelungirea cu patru ani a contractului de delegare a serviciului public de salubrizare.

Potrivit directorului Ghitea, municipalitatea are în vedere amenajarea a încă 50 de astfel de puncte subterane de colectare a deşeurilor, lucrările urmând să fie demarate în funcţie de fondurile existente.

Se scumpesc gunoaiele!

În cadrul aceleiaşi şedinţe, aleşii orădenilor au mai aprobat actualizarea începând cu luna mai a tarifelor pentru depozitarea deşeurilor la groapa de gunoi ecologică gestionată de firma Keviep. Majorarea tarifelor s-a făcut cu rata inflaţiei euro pentru servicii, stabilită la 1,2% în anul 2015.

Astfel, începând de luna viitoare, tarifele datorate de cei care depun deşeuri la groapa ecologică vor creşte de la 14,95 euro pe tonă la 15,14 euro pe tonă în cazul deşeurilor menajere, respectiv la 15,15 euro pe tonă pentru deşeurile amestecate cu moloz.

Preţul pe tona de deşeuri rezultate din construcţii şi demolări va creşte de la 2,38 euro pe tonă la 2,41 euro pe tonă. La fel ca până acum, deşeurile colectate selectiv precum şi cele de pământ vegetal nu se taxează. Noile tarife nu vor influenţa deocamdată preţul gunoiului plătit de orădeni, aceştia având relaţie contractuală cu firma de salubritate RER Ecologic.

Premii pentru campioni

Pe de altă parte Consiliul Local a mai aprobat joi lista cu sportivii şi antrenorii care beneficiază de premiere şi susţinere în cadrul programului "Campionii viitorului" pentru rezultatele obţinute în cursul anului trecut.

Pe lista de premiere se numără 199 de sportivi care au concurat la discipline olimpice şi vor fi recompensaţi, după performanţă, dintr-un buget total de 120.000 lei, şi 79 de sportivi la discipline neolimpice care vor fi premiaţi dintr-un buget de 30.000 lei. Vor fi, de asemenea, recompensaţi 29 de antrenori în discipline olimpice şi 11 antrenori în discipline neolimpice.

Potrivit regulamentului, beneficiarii programului de premiere şi susţinere a excelenţei în sport sunt sportivi de performanţă cu vârste între 10 - 19 şi 19 - 21 ani, ligitimaţi atât în anul evaluat, cât şi la data premierii, la un club sportiv de pe raza municipiului afiliat Federaţiei Române aparţinând ramurei sportive respective şi recunoscut de Ministerul Tineretului şi Sportului.

Aceştia trebuie să fi obţinut în anul 2015, individual sau pe echipe, rezultate deosebite la competiţii modiale, europene, balcanice sau naţionale materializate printr-un loc pe podium.