Jucătoarea bihoreană de tenis Irina Bara a disputat finala turneului internaţional de la Cagnes-sur-Mer, din Franţa, competiţie ITF dotată cu premii totale în valoare de 80.000 de dolari.

Sportiva din Ştei a avut un parcurs bun la acest turneu, unde a trecut de patru adversare, iar în ultimul act a întâlnit-o pe principala favorită, Sara Sorribes Tormo, din Spania, în faţa căreia a trebuit să se recunoască învinsă.

Finala s-a disputat duminică, iar jucătoarea de 23 de ani din Spania, situată pe locul 78 mondial, s-a impus la capătul a două seturi, cu scorul de 6-3, 6-4, după două ore şi 23 de minute.

Până în finală, Irina Bara (25 ani, 163 WTA) a trecut mai întâi de reprezentanta gazdelor Carole Monnet, în optimile de finală a învins-o pe Ekaterine Gorgodze (Georgia), iar în sferturi a beneficiat de neprezentarea australiencei Lizette Cabrera. În penultimul act, bihoreanca a învins-o pe cea de-a treia favorită, rusoaica Varvara Graceva.