Inspectoratul Teritorial de Muncă Bihor le atrage atenția angajatorilor că au obligația să ia măsuri pentru prevenirea și combaterea hărțuirii morale la locul de muncă, fenomen care poate afecta demnitatea, sănătatea și viitorul profesional al salariaților.

Instituția derulează, din luna mai și până la finalul anului 2026, o campanie națională de informare privind hărțuirea morală și hărțuirea pe criteriul de sex la locul de muncă, precum și promovarea egalității de șanse și de tratament între femei și bărbați.

Conduită ostilă, comentarii, gesturi

Potrivit ITM Bihor, hărțuirea morală la locul de muncă poate fi exercitată de un superior ierarhic, de un subaltern sau de un coleg aflat pe același nivel ierarhic și poate avea ca efect deteriorarea condițiilor de muncă, lezarea demnității angajatului, afectarea sănătății fizice ori psihice sau compromiterea viitorului profesional al acestuia.

Aceasta se poate manifesta prin conduită ostilă sau nedorită, comentarii verbale, acțiuni ori gesturi. De asemenea, intră în sfera hărțuirii morale comportamentele repetate care afectează demnitatea sau integritatea fizică ori psihică a unui angajat ori a unui grup de angajați, punând în pericol munca acestora sau degradând climatul de lucru.

Conform legislației, stresul și epuizarea fizică intră, de asemenea, sub incidența hărțuirii morale la locul de muncă.

Obligații pentru angajatori

Inspectorii de muncă monitorizează modul în care angajatorii aplică prevederile H.G. nr. 970/2023, privind metodologia de prevenire și combatere a hărțuirii pe criteriul de sex și a hărțuirii morale la locul de muncă, precum și prevederile Legii nr. 202/2002 privind egalitatea de șanse și de tratament între femei și bărbați.

Obligațiile vizează atât instituțiile publice centrale și locale, unitățile de învățământ și instituțiile de învățământ superior, cât și companiile private.

Angajatorii trebuie să aplice metodologia de prevenire și combatere a hărțuirii, să introducă în regulamentul intern prevederile legale privind prevenirea discriminării și egalitatea de șanse, să interzică și să sancționeze acțiunile care pot duce la hărțuire morală și să creeze măsuri de protecție pentru angajați.

Totodată, aceștia au obligația să își informeze și instruiască anual salariații, inclusiv prin cursuri de formare, și să disemineze metodologia prin mijloacele interne de comunicare.

Campania ITM Bihor se adresează angajatorilor, angajaților și altor persoane interesate, scopul fiind creșterea gradului de conștientizare asupra hărțuirii morale la locul de muncă și a măsurilor prin care aceasta poate fi prevenită.

Citește un ghid publicat de ITM Bihor:

 

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!