Sportivii orădeni Szoke Laszlo şi Valentin Radu au participat la întrecerile turneului "European Judo Open 2017", turneu care a fost găzduit la Belgrad, în organizarea federaţiei de specialitate a Serbiei.

Cei doi judoka bihoreni, legitimaţi la CSM Liberty Oradea, au participat în probele de -73 kg şi -100 kg.

Szoke Laszlo a trecut în primul tur de sârbul Jovan Raznatovic în limitele categoriei -73 kg, dar el a fost depăşit, apoi, de francezul Samuel N Zingo. Acesta s-a calificat în finala categoriei, acolo unde a fost învins de un alt român însă, Marcel Cercea.

În cel priveşte pe Valentin Radu, acesta a avut acces direct în turul al II-lea la categoria -100 kg. În această fază, el s-a duelat cu francezul Ludovic Gobert, dar a fost învins.

De menţionat totuşi că că un alt român, Vlăduţ Simionescu, a câştigat categoria open.