Jumătate din cartierul Velanţa va rămâne până joi seară fără apă caldă, după ce Termoficare Oradea a întrerupt luni furnizarea agentului termic pentru preparea apei calde către punctele termice 818, 822, 830, 832 şi 860 din cartierul Velenţa.

Anunţul a fost făcut luni, de Termoficare, printr-un comunicat conform căruia măsura, care afectează inclusiv consumatorii racordaţi direct la reţeaua primară, a fost luată pentru înlocuirea conductelor şi construirea unui cămin de vizitare la intersecţia străzilor Clujului cu Grădinarilor.

Întreruperea afectează consumatorii situaţi pe străzile Mareşal Averescu, Clujului (pe porţiunea paralelă cu Calea Averescu), Grădinarilor (jumătatea dinspre Crişul Repede), Someşului, Prutului, Alexandru. Andriţoiu, Şcoalelor, Cardinal Iuliu Hossu , Timotei Cipariu şi Seleuşului.

Reluarea furnizării agentului termic se va face joi seară, după finalizarea lucrărilor.

UPDATE:

Conform unui comunicat al societăţii Termoficare, în urma opririi a racordului de termoficare de pe str. Mareşal Averescu şi Seleuşului, în cursul zilei de luni, pe lângă punctele termice oprite iniţial a trebuit întreruptă furnizarea apei calde şi de la punctele termice 833, 841 şi 842.

Întreruperea agentului termic primar afectează în plus şi consumatorii situaţi în perimetru dintre străzile Clujului şi Războieni. La fel ca în cazul celorlate puncte termice reluarea furnizării apei calde se va face după finalizarea lucrărilor estimată pentru seara zilei de 17 octombrie.