Sportiva orădeană Larisa Florian a obţinut duminică medalia de bronz la întrecerile Grand Prix-ul IJF World Judo Tour de la Budapesta.

Legitimată la CSM JC Liberty Oradea, Larisa a reuşit această performanţă în cadrul categoriei 52 kilograme.

La această competiţie, orădeanca a învins-o mai întâi pe Madelene Rubinstein din Norvegia, iar apoi a trecut şi de Angelica Delgado, din SUA. În semifinale însă, judoka orădeană a cedat în confruntarea cu Distria Krasniqi (Kosovo), campioană a Europei la nivel de juniori în această probă. De altfel, finala a opus două sportive din Kosovo.

Apoi, în finala pentru medalia de bronz, Christianne Lagentil a fost adversara Larisei Florian. Orădeanca s-a impus de această dată prin ippon şi astfel s-a sitiat pe locul III.

La Grand Prix-ul de la Budapesta, CSM JC Liberty Oradea a deplasat în total 7 sportivi, însoţiţi de antrenorul Aurelian Fleisz.. Ceilalţi şase – Andreea Florian (63 kg), Lorena Podelenczki (70 kg), Vlad Luncan (60 kg), Vlad Vişan (81 kg), Valentin Radu şi Luca Kunszabo (100 kg) au fost eliminaţi însă încă din primul tur.