Sportivele orădene Larisa Florian şi Lorena Podelenczki au participat, în perioada 27-28 februarie, la întrecerile Open-ul European de Judo feminin din capitala Poloniei, de la Varşovia.

În limitele categoriei 52 kilograme, Larisa Florian a avut o evoluţie ce a plasat-o pe locul al VII-lea. Ea a fost repartizată în grupa D, acolo unde a trecut de Katinka Szabo, din Ungaria. Larisa Florian a pierdut apoi în confruntarea cu Olekdanra Starkova, din Ucraina şi a ajuns la repesaj. Aici, sportiva legitimată la CSM JC Liberty Oradea a fost învinsă de Bundmaa Munkhbaatar, din Mongolia şi s-a clasat pe locul al VII-lea în ierarhia finală.

De precizat că cele două sportive care au învins-o pe Larisa s-au clasat pe locurile II şi III în ierarhia finală.

În schimb, Lorena Podelenczki a luat startul în cadrul concursului rezervat categoriei 70 kilograme. Ea a întâlnit-o pe rusoaica Valentina Maltseva, în primul tur al Grupei C, fiind învinsă şi prin urmare a părăsit competiţia.

Cele două sportive de la CSM JC Liberty Oradea sunt pregătite de antrenorii Aurelian Flleisz şi Sasha Goncearenco.