Handbaliştii echipei CSM Oradea s-au deplasat la sfârşitul acestei săptămâni la Vaslui, unde, sâmbătă seară, vor susţine ultimul joc oficial din anul 2022.

Aflată pe ultimul loc în Liga Zimbrilor, trupa pregătită de antrenorul Cosmin Liberţ se va duela de această dată cu una dintre contracandidatele la evitarea retrogradării, formaţia locală CSM.

După cum se ştie însă, echipa orădeană se prezintă la acest joc de pe ultimul loc al clasamentului, fără să aibă vreun punct cucerit, în timp ce adversara, CSM Vaslui, ocupă locul 11 (din 14 echipe), cu 13 puncte, ca urmare a obţinerii a patru victorii şi unui rezultat de egalitate, în cele 14 etape desfăşurate până acum.

De menţionat însă că în meciul tur, desfăşurat în cadrul etapei a 2-a, pe data de 4 septembrie, la Arena Antonio Alexe, echipa orădeană a fost foarte aproape de un rezultat pozitiv, pierzând jocul la un singur gol, scor 28-29, după ce la pauză tabela de marcaj indica egalitate, scor 14-14.

Rezultatul acelui meci, dar şi evoluţia din urmă cu două săptămâni a orădenilor, când s-au bătut de la egal la egal cu echipa de pe locul 3, Minaur Baia Mare, le dă speranţe "roş-albaştrilor" în obţinerea primelor puncte din acest sezon.

Trupa orădeană a plecat încrezătoare spre Vaslui, lotul de jucători fiind în mare parte valid, cu excepţia lui Bogdan Munteanu, care este accidentat.

Jocul CSM Vaslui – CSM Oradea, înscris în etapa a 15-a a Ligii Zimbrilor, va debuta sâmbătă de la ora 18 şi va fi arbitrat de cuplul bucureştean T. Şerbu – A. Vasilescu.

În etapa din acest weekend, două jocuri vor fi televizate, meciul de vineri seara de la ora 19:15, dintre CSM Bucureşti şi Minaur Baia Mare şi disputa de duminică, de la ora 17:30, dintre CSM Constanţa şi CSA Steaua Bucureşti. Ambele dispute vor putea fi urmărite în direct pe Pro Arena.

După etapa din acest sfârşit de săptămână, campionatul Ligii Zimbrilor va intra în pauză, urmând a se relua în primul weekend din luna februarie.