Fotbaliştii de la Lotus Băile Felix s-au impus cu scorul de 2-0, sâmbătă, pe teren propriu, în duelul pe care l-au avut cu cei de la Minerul Ocna Dej, în ultima etapă a sezonului regular din Seria a 10-a a Ligii a III-a.

Din păcate, chiar dacă au câştigat, jucătorii de la Lotus nu s-au putut bucura de calificarea în play-off, pentru că la Sighet, gazdele de la CSM Sighetu Marmaţiei au câştigat în prelungiri, cu scorul de 2-1, jocul cu Victoria Carei. Astfel, echipa maramureşeană a prins in-extremis locul 4.

De menţionat că Lotus și CSM Sighet au terminat la egalitate de puncte, iar cum în meciurile directe fiecare a câștigat cu 1-0, departajarea s-a făcut la golaverajul general, unde maramureșenii au +3, iar bihorenii doar +2.

În jocul de sâmbătă de la Sânmartin, cele două goluri ale elevilor antrenorului Cosmin Bodea au fost marcate în repriza a doua, de Darius Gheban, în minutul 60, şi Raul Tămaş, în minutul 81.

În schimb, cealaltă echipă bihoreană din serie, Crişul Sântandrei, s-a calificat în play-off încă de săptămâna trecută. De această dată, elevii antrenorului Gheorghe Ghiţ au evoluat la Satu Mare, cu Olimpia MCMXXI şi au încheiat la egalitate, 1-1. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, în minutul 7, prin Remi Emeriau, iar egalarea echipei din Sântandrei a venit în partea a doua din penalty, prin Marius Balogh în minutul 80.

Rezultatele ultimei etape din sezonul regular al Seriei a 10-a din Liga a III-a:

10.    CS Minaur Baia Mare 18    3    5    10    18-31    -13    14

Primele patru clasate, SCM Zalău, CSM Olimpia Satu Mare, ACSC Crişul Sântandrei şi CSM Sighetu Marmaţiei, vor evolua în play-off, în timp ce celelalte şase se vor duela în play-out.

În prima etapă din faza a doua a competiţiei, Crişul Sântandrei va evolua la Satu Mare, cu CSM Olimpia, iar Lotus Băile Felix, pe teren propriu cu Minaur Baia Mare.