Fotbaliştii de la Lotus Băile Felix au încheiat anul 2022 cu o victorie, pe care au obţinut-o în deplasare, pe terenul celor de la Sportul Şimleu Silvaniei. Astfel, se pare că ghinioanele au fost sparte de echipa din comuna Sânmartin, care după ce a câştigat jocul de pe teren propriu din etapa precedentă, a reuşit şi de această dată, sâmbătă, să obţină victoria şi să lege două succese.

Desfăşurată în cadrul etapei a 15-a, ultima din 2022, partida s-a desfăşurat pe un teren greu, aşa cum s-a întâmplat şi la jocul celor de la FC Bihor, din urmă cu două săptămâni, însă elevii antrenorului Gheorghe Ghiţ şi-au luat măsurile necesare şi au reuşit să deschidă repede scorul, în minutul 3, când Florin Pop a recuperat balonul, a intrat în careu şi a marcat.

Bihorenii au stat bine în teren în continuare, iar în minutul 35, Alexandru Sorian a şutat de la marginea careului şi l-a învins pe portarul gazdelor, scor 0-2.

Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic, astfel că, la jumătatea disputei, Lotus s-a aflat în avantaj cu două goluri.

În repriza a doua jocul a fost echilibrat, însă niciuna dintre formaţii nu a reuşit să înscrie, iar în final trupa bihoreană şi-a adjudecat toate cele trei puncte puse în joc, la capătul unui meci în care au muncit mult, după cum a precizat antrenorul Gheorghe Ghiţ la final. Astfel, scorul final a fost 2-0 pentru Lotus, care a egalat, astfel, la puncte, formaţia SCM Zalău şi încheie anul pe locul 5, dar cu şanse reale de a prinde play-off-ul.

Cu ocazia acestui joc, antrenorul bihorenilor l-a debutat şi pe tânărul Patrick Popovits, în vârstă de 19 ani. Bunicul său este Paul Popovits – senior, cel care s-a confundat mult timp cu FC Bihor, iar tatăl său, Paul Popovits – junior, cel care a antrenat mult timp în Ungaria. Patrick a fost adus în această vară de la Academia Puskas, iar acum a prins şi primele minute într-un joc de campionat. Un alt tânăr care a intrat la Lotus pe parcurs în partida de la Şimleu a fost Denis Sala, în vârstă de doar 16 ani.

Iată însă echipa pe care a trimis-o în teren la această partidă tehnicianul Gheorghe Ghiţ: Ad. Barabaș – S. Cucu, A. Gal, T. Paublusztig, R. Creț (min. 82 P. Popovits) - G. Gitye, M. Popa - ctp, D. Gheban (min. 58 M. Arsene), Al. Sorian (min. 72 D. Sala) - V. Costea (min. 72 R. Tămaș) şi Fl. Pop (min. 82 C. Sîrbu).

Rezultatele şi marcatorii etapei a 15-a a Ligii a III-a, Seria a 10-a la fotbal:

Vineri

Gloria Bistrița – FC Bihor Oradea 1-0 (1-0)
Carl Davordzie (min. 22)

Sâmbătă

CSM Satu Mare – CSM Sighetu Marmației 4-0 (2-0)
Ervin Zsiga (min. 12), Rodri Hernando (min. 32), Antal Barna (min. 72) şi Denis Baior (min. 90+2)

CFR II Cluj – SCM Zalău 1-1 (0-0)
Ibrahima Mandefu (min. 49) / Andrei Banyoi (min. 72)

Sportul Șimleu Silvaniei – Lotus Băile Felix 0-2 (0-2)
Florin Pop (min. 3) şi Alexandru Sorian (min. 35)

Meciul Minerul Ocna Dej – Victoria Carei a fost amânat.

Clasament:

1. Gloria Bistrița                    15         10       2          3          26 – 10              32
2. CSM Satu Mare                 15         10        2          3          27 – 14              32
3. FC Bihor Oradea              15       10        1         4         32 – 23            31
4. SCM Zalău                        15       7         3         5         22 – 13            24
5. Lotus Băile Felix               15       6         6         3         22 – 19            24
6. Minerul Ocna Dej               14       6         2         6         19 – 18            20
7. CSM Sighetu Marmaţiei     15       3         5         7         17 – 26            14
8. Sportul Șimleu Silvaniei    15       3         3         9         11 – 22            10
9. CFR Cluj II                         15       2         4         9            9 – 24            10
10. Victoria Carei                    14       2         2         10       12 – 28               8

Sportul Șimleu Silvaniei a fost penalizată cu 2 puncte.

Etapa viitoare va fi programată la primăvară, pe data de 11 martie 2023.