Lotus Băile Felix s-a deplasat, sâmbătă, la Salonta, pentru un joc amical cu echipa sălăjeană Sportul Şimleu Silvaniei, colegă de serie în Liga a III-a.

Meciul s-a încheiat cu victoria clară a echipei bihorene, care s-a impus cu scorul de 4-0, după ce la pauză conducea cu 3-0.

Golurile au fost marcate de Darius Gheban, Cosmin Sîrbu, Ioan Hora şi Florin Pop. Cu această ocazie, fostul internaţional Ioan Hora a reuşit să înscrie şi primul gol pentru noua sa echipă, Lotus Băile Felix.

Antrenorul Gheorghe Ghiţ a început partida cu: Barabaş - Cucu, Al. Pintea, Sg. Oltean, R. Creţ - M. Popa, Al. Sorian, D. Gheban - Fl. Pop, I. Hora, C. Sîrbu. În repriza a doua au fost trimişi pe teren: Beke - Cr. Copil, S. Oşvat, T. Paubluzstig, M. Arsene - M. Popa, G. Gitye, P. Blăgea - Fl. Pop, R. Tămaş şi D. Sala.

Se poate observa, astfel, apariţia în echipa Lotus a două nume noi. Este vorba despre fundaşii centarali Sergiu Oltean şi Sebastian Oşvat.

Ajuns la 35 de ani, Sergiu Oltean este un fotbalist cu experienţă. După ce a evoluat în ţară, la FC Bihor, CF Liberty, FC Braşov, FC Botoşani şi FC Baia Mare, el a plecat în Ungaria, unde a trecut pe la cel puţin patru echipe, pentru a se întoarce acum în ţară, la Lotus Băile Felix.

În ceea ce-l priveşte pe Sebastian Oşvat, el este încă juniori, în vârstă de 18 ani şi a venit de la FC Bihor.

Cât priveşte partidele amicale, Lotus Băile Felix a jucat până acum în această iarnă cu CS Socodor (în deplasare, scor 1-2), Şoimii Lipova (la Arad, scor 0-2) şi Sportul Şimleu Silvaniei (la Salonta, scor 4-0).

În următoarea partidă de verificare, pe 25 februarie, formaţia din Sânmartin va întâlni echipa Crişul Chişineu Criş, după care, pe 4 martie, are programat ultimul meci test al acestei ierni, cu ACB Ineu.