Dintre cele trei echipe bihorene de fotbal din Liga a III-a, doar Lotus Băile Felix a pierdut jocul din prima etapă a anului 2024.

Fotbaliştii echipei din comuna Sânmartin au evoluat la Sighetu Marmaţiei, pe terenul unei contracandidate pentru play-off.

Jocul, considerat un derby pentru intrarea în play-off, s-a încheiat cu victoria la limită a gazdelor, care s-au impus cu scorul de 1-0, după ce la pauză s-a consemnat egalitate, 0-0.

Unicul gol al partidei a fost înscris în partea a doua, prin Emmanuel Mensah în minutul 65.

După această înfrângere, din păcate, cei de la Lotus au coborât în clasament din zona play-offului, de pe poziţia a 3-a, pe cea de-a 5-a, fiind devansaţi chiar de echipa maramureşeană.

În disputa de la Sighet, antrenorul Cosmin Bodea a trimis în teren următoarea formulă: A. Barabaș – S. Cucu, Cr. Urbanowski, M. Arsene, D. Ciurcui, D. Gheban (min. 78 S. Oșvat), G. Gitye (min. 56 I. Pascu), V. Costea, D. Ghiță, D. Duma şi R. Tămaș (min. 81 D. Sala).

În etapa viitoare, penultima din sezonul regular, Lotus Băile Felix va evolua tot în deplasare, pe terenul echipei CSM Victoria Carei, pentru ca în ultima rundă să aibă meci acasă cu Minerul Ocna Dej.

Iată rezultatele complete ale etapei a 16-a din Seria a 10-a a Ligii a III-a la fotbal: