Ultima  zi a Final Four-ului CN U20 de baschet masculin de la Focşani a debutat cu o surpriză de proporţii: CN Aurel Vlaicu Bucureşti a dispus de U Cluj, cu 90-81 şi a devenit campioană naţională!

U Cluj a fost marea favorită la câştigarea campionatului naţional, iar în aceste condiţii, ultimul meci, cel dintre echipa gazdă, LPS Focşani şi LPS Bihorul, a devenit unul cu medaliile pe masă. Vrâncenii aveau nevoie de un succes pentru a deveni vicecampioni naţionali, în timp ce un succes al orădenilor le-ar fi adus bronzul. Nu a fost însă să fie. Pentru că Oradea a pierdut, ratând astfel podiumul competiţiei.

Orădenii au început cu Danciu, Meluţ, Ionescu, Mihalcea şi Nicolescu, iar în primele secunde Ionescu a reuşit o "treiţă" după care Bobe Nicolescu a făcut 5-7. Finalul sfertului le-a aparţinut gazdelor care s-au desprins la 20-9, însă pătrunderile de două puncte ale lui Bobe şi două coşuri de trei puncte semnate de Ionuţ Mihalcea au redus diferenţa: 27-22.

Orădenii au venit apoi la o posesie - 27-24 - după care totul s-a rupt. Focşănenii au făcut +14: 38-24. Apoi diferenţa a crescut şi mai mult: 55-33, pentru ca la pauza mare gazdele să conducă detaşat: 61-37.

Orădenii au încheiat partida fără Ionescu şi Nicolescu pe teren iar Mihalcea şi Danciu au părăsit terenul cu câte cinci greşeli personale.

LPS Focşani – LPS Bihorul 116-80 (27-22, 34-15, 28-18, 27-25)

Au marcat pentru LPS Bihorul: Nicolescu 38 puncte, Ionescu 13 (1x3), Mihalcea 6 (2x3), Danciu 10, Buda 2, Vanţa 2, Meluţ 2, Szilagyi 7 (1x3), F. Martin, Gavriş şi  M. Martin. Pentru Mihalcea şi Danciu acesta a fost ultimul meci oficial la U20.