Fotbaliştii de la Luceafărul Oradea au părăsit ediţia 2017-2018 a Cupei României încă după primul joc. Activând în Liga a II-a, bihorenii au intrat în competiţia KO din fotbalul românesc direct în turul IV, aici unde au întâlnit, marţi, la Cluj Napoca, formaţia locală Sănătatea.

Meciul nu a început tocmai bine pentru bihoreni, care în minutul 10 s-au văzut conduşi cu scorul de 1-0, printr-un gol marcat de Ceaca. Totuşi, după numai şapte minute de joc, Luceafărul a reuşit egalarea, după ce a înscris Trif.

Până la pauză, gazdele au mai marcat o dată însă, înscriind în minutul 32, prin Adrian Lupu, dintr-o lovitură liberă.

Cu toate că în repriza a doua, elevii antrenorului Cristian Dulca au alergat după egalare, ei au fost surprinşi la o fază din minutul 71, când Vitan a reuşit să înscrie pentru Sănatatea Cluj şi să ducă scorul la 3-1.

Conduşi cu două goluri, orădenii nu au mai avut puterea să revină în ultimele 20 de minute, iar "viruşii verzi" s-au impus cu 3-1 şi au demonstrat încă o dată că se numără printre echipele considerare ca specialiste ale cupei.

Pe de altă parte, aşa cum a declarat antrenorul Cristian Dulca înaintea jocului, spunând că "pentru noi principala preocupare este campionatul şi ieşirea din zona retrogradării", Luceafărul se poate concentra acum doar pe Liga a II-a, acolo unde ocupă în prezent poziţia a 19-a, penultima.

Sănătatea Cluj – Luceafărul Oradea 3-1(2-1)

Au marcat: Ceaca (min. 10), Ad. Lupu (min. 32) şi Vitan (min. 71) / R. Trif (min. 17)

Sănătatea: Lăzăreanu – Cr. Paul, E. Negru, M. Dan, I. Ţârlea, Vitan, Yuh Joel, Ititesc, Ad. Lupu, Gaşpar, Ceaca. Antrenor: Csaba Kis

Luceafărul: Goia – Balea, Ciobanu, Mutu (min. 43 Tînc), I. Ban – Ţegle, I. Cuc (min. 53 Codoban) – Al. Dulca, P. Chiş Toie (min. 70 Bedea), R. Trif – A. Antohi. Antrenor: Cristian Dulca

Au arbitrat: Szabolcs Kovacs (Carei) - Radu Despa (Baia Mare) şi Tamas Kopriva (Satu Mare)