Cu toate că, după victoria de la Timişoara, suporterii bihoreni se aşteptau la o victorie din partea favoriţilor în jocul de sâmbătă, pe care Luceafărul Oradea l-a disputat pe teren propriu, cu CS Baloteşti, în cadrul etapei a X-a din Liga a II-a, elevii antrenorului Erik Lincar au trebuit să se recunoască învinşi, părăsind terenul cu capetele plecate, la finalul partidei câştigate de ilfoveni cu scorul de 1-0.

Unicul gol al întâlnirii, desfăşurate pe Stadionul Luceafărul Felix din Sânmartin, a fost marcat de Claudiu Herea, din penalty, în minutul 63.

Orădenii au beneficiat şi ei de o lovitură de pedeapsă, în minutul 59, însă aceasta a fost ratată de Paul Păcurar.

Jocul a început bine totuşi pentru bihoreni, care încă din primul minut au atacat şi, la prima acţiune de poartă, Păcurar a trimis de la 17 metri pe lângă bară. Apoi, în minutul 7 C. Roşu a reuşit să înscrie, dar golul său a fost anulat pentru offside.

La poarta cealaltă, în minutul 13, Cl. Herea a şutat de la 20 metri, dar la câţiva metri pe lângă poartă. Apoi, echipa ilfoveană a prins curaj şi în minutul 19 s-a consemnat o acţiune periculoasă a celor de la Baloteşti. Acelaşi Herea a trimis în suprafaţa de pedeapsă, de unde Bâftoi a reluat în blocaj şi apoi s-a respins din doi-trei metri de poartă.

Luceafărul a replicat şi în minutul 29 a apărut o acţiune impetuoasă pe dreapta a lui Balea. Acesta a centrat periculos în careu, unde mingea deviată a fost reţinută de Fulga.

Finalul de primă repriză a aparţinut gazdelor, care şi-au mai creat trei ocazii. Mai întâi, în minutul 38 acelaşi Balea a şutat periculos pe jos, de la 16 metri, dar mingea a trecut milimetric pe lângă stâlpul din stânga porţii oaspeţilor. Un minut mai târziu însă, C. Roşu a reluat cu capul din 6 metri, dar puţin pe lângă poartă. În fine, în minutul 45, acelaşi C. Roşu a pătruns pe dreapta, a centrat din 4 metri, iar fundaşul Antoche a deviat nefericit şi a fost aproape de autogol, dar mingea a lovit bara  şi a ieşit în corner.

În partea a doua, după un început mai bun al oaspeţilor, în minutul 51, Luceafărul a trecut pe lângă deschiderea scorului. Bedea a şutat violent de la 35 de metri, portarul Fulga a respins în faţă, dar, deşi a fost singur cu poarta în faţă, Păcurar a trimis pe lângă vinclu din 7 metri.

Presiunea Luceafărului a dat roade în minutul 58, când gazdele au primit un penalty, după un henţ în careu al lui Răuţă. Lovitura de la 11 metri a fost executată în minutul 59 de P. Păcurar, dar acesta a ratat şi de la punctul cu var.

Sintagma că ocaziile se răzbună s-a adeverit şi la Sânmartin sâmbătă. Astfel, în minutul 63 oaspeţii au deschis scorul. După un contraatac, Herea a intrat în careu, a fost împins de Radu Alexandru şi s-a dictat din nou penalty. Acelaşi Cl. Herea a executat şi a marcat.

Nemulţumiţi cu situaţia de pe tabelă, bihorenii au intensificat atacurile, dar n-au avut luciditatea necesară de a concretiza. Astfel, în minutul 71, Paul Păcurar a şutat de la marginea careului de 16 metri, dar pe lângă poartă. În replică, oaspeţii au ieşit pe contraatac în minutul imediat următor şi după o centrare de pe dreapta, Sergiu Moga a fost aproape de autogol, dar mingea s-a dus în corner. Apoi, în minutul 81, după un alt contraatac, echipa din Baloteşti a trecut pe lângă majorarea scorului. Nou-intratul Vali Andrei s-a debarasat de Florin Ilie, a intrat în careu şi a tras pe lângă poartă.

Deşi s-au năpustit în atac, până la final bihorenii nu au reuşit să mai înscrie şi jocul s-a încheiat cu victoria ilfovenilor cu scorul de 1-0. Astfel, CS Baloteşti a cucerit trei puncte nesperate în Bihor, în timp ce Luceafărul a suferit una dintre cele mai neaşteptate înfrângeri din actuala ediţie de campionat.

"Sincer, explicaţii eu nu prea mai am. Nu înţeleg cum s-au prezentat la acest joc. A fost din perioada mea cel mai slab joc, dar cred că şi din ultimii ani ai acestei echipe pe teren propriu. Nu înţeleg lipsa de reacţie sau lipsa de personalitate în momentele grele sau a unora când greşesc o pasă sau un dribling din punct de vedere psihologic să nu mai reuşească să treacă peste aceste momente. Meciul, zic eu, a fost unul echilibrat. Noi am pregătit să jucăm combinativ, prin devieri, printr-un joc rapid, dar din păcate, dacă nu reuşeşti să faci o preluare bună sau să dai o pasă bună, fotbalul devine imposibil de jucat", a declarat antrenorul echipei Luceafărul, Erik Lincar.

Luceafărul Oradea - CS Baloteşti 0-1 (0-0)

A marcat: Cl. Herea (min. 63 din penalty)

Luceafărul: E. Pap - Balea, Sg. Moga (min. 75 Sorian), Fl. Ilie, R. Alexandru – Bedea (min. 61 I. Balla), Ţegle - C-tin. Roşu (cpt.), Păcurar, Cr. Cigan (min. 21 Zs. Lukacs) – Arnăutu. Antrenor: Erik Lincar

CS Baloteşti: Fulga - A. Răuţă, Antoche, Marciuc, N. Filip (min. 56 C. Dedu) - I. Sandu (cpt.), L. Ion - P. Ioniţă (min. 66 Cr. Iordache), Cl. Herea (min. 81 V. Andrei), Al. Grigore – Bâtfoi. Antrenor: Cornel Nica

Au arbitrat: Robert Avram (Piteşti) - Adrian Ionescu (Târgovişte) şi Gheorghiţă Bălan (Piteşti).