Deși și-a propus să obțină un rezultat pozitiv, formația bihoreană de fotbal Luceafărul Oradea a trebuit să se recunoască învinsă, sâmbătă, în partida pe care a disputat-o la București, pe terenul fotei prim-divizionare Daco-Getica.

Meciul, care a contat pentru etapa a 15-a a Ligii a II-a, s-a încheiat cu victoria gazdelor, cu scorul de 3-1, acestea aflându-se în avantaj și la pauză, cu scorul de 2-0.

Bucureștenii au început mai bine acest meci și, în minutul 14, Voicu a șutat periculos de la 14 metri, dar portarul Moga a evitat golul, respingând cu piciorul. Apoi, în minutul 29, același Nica a șutat din interiorul careului, iar Moga a scos greu. De asemenea, în minutul imediat următor, fundașul ordean Băican a respins în corner din fața lui Buștea, care era pregătit să reia în plasă.

Prima ocazie a bihorenilor a venit în minutul 31, când Claudiu Codoban a prins un șut bun de la 18 metri, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara din dreapta.

Din păcate, în minutul 31, gazdele au reușit să deschidă scorul, după ce Călinţaru a centrat de pe dreapta, iar Eugen Nica s-a înalţat perfect la 8 metri și a reluat cu capul, înscriind.

Nu au trecut decât 8 minute și Daco-Getica a făcut 2-0, după ce Adrian Voicu a avut o execuţie de senzaţie de la 25 de metri, din lateral stânga, direct sub transversală, la colţul lung, reușind un gol superb.

Până la pauză, bucureștenii și-au mai creat o bună oportunitate, în minutul 44, când acelaşi Voicu s-a distrat cu apărarea adversă, a ajuns faţă în faţă cu Moga, însă portarul Luceafărului a salvat și la jumătatea confruntării scorul a fost 2-0.

În partea a doua, tot gazdele au început mai bine, iar în minutul 65 Arthur Teuţ a reluat din 8 metri şi a majorat scorul, la proporţii de neprezentare.

Replica bihoreană a venit pe final, mai întâi în minutul 71, când Ţîră a fost faultat în careu, iar arbitrul a dictat penalty. A executat în minutul următor Claudiu Codoban, care a înscris pentru 3-1. Apoi, în minutul 84, același atacant Ţîră a şutat din 8 metri, însă a lovit bara din dreapta. Partida s-a încheiat apoi cu scorul de 3-1 pentru Daco-Getica, „luceferii” înregistrând, astfel, cel de-al optulea eșec din actuala ediție de campionat și coborând pe locul al 15-lea.

Daco-Getica București - Luceafărul Oradea 3-1 (2-0)

Stadion: Juventus (Bucureşti)

Au marcat: E. Nica (min. 31), A. Voicu (min. 39) și A. Teuț (min. 69) / Cl. Codoban (min. 72 din penalty)

Daco-Getica: Dr. Balauru - Călinţaru - cpt., Motroc, Cotigă, Bustea, Ad. Voicu, Acolatse, Eug. Nica, D. Cîrjan (min. 78 Mârzea), Muşat și Teuţ. Antrenor: Marius Baciu

Luceafărul: Moga - Fl. Drăgan (min. 46 C. Roșu), Oros - cpt., Al. Băican, Moihedja - Al. Dulca (min. 73 Paraschiv), Chiorean, Codoban, Mitrică – Ludușan (min. 55 V. Pop) și Ţîră. Antrenor: Cristian Lupuţ
Au arbitrat: Ovidiu Petru Oprea (Ploieşti) - Florian Alexandru Vişan şi Daniel Vlase (ambii din Galaţi).