Fotbaliştii de la Lucefărul Oradea şi-au încheiat sâmbătă seria jocurilor amicale din această vară cu o dispută pe teren propriu, programată în compania formaţiei sătmărene de liga a III-a Unirea Tăşnad.

Deşi au controlat jocul în prima repriză, rezultatul final al confruntării a fost egal, 1-1, după ce la pauză totuşi bihorenii conduceau cu scorul de 1-0, printr-un gol marcat de atacantul Luduşan, în minutul 16. Egalarea a survenit în repriza a doua, când a înscris Ene în minutul 70.

Antrenorul Cristian Lupuţ a trimis de la început pe teren la Luceafărul pe: Goia – Torişte, Oros, Opriş, Băican – D. Lukacs, Prejmereanu – Mitrică, V. Pop, Gunie – Luduşan.

În repriza a doua au mai intrat portarul Sălăjan şi jucătorii de câmp Chiorean, Codoban şi Cîrlig.

Pentru Luceafărul vor urma acum partidele oficiale din noua ediţie a campionatului Ligii a II-a. În prima rundă a noului sezon, orădenii vor evolua în deplasare, la Petroşani, sâmbăta viitoare, în compania nou-promovatei ACS Energeticianul.