Fotbaliştii de la Luceafărul Oradea şi-au continuat marţi seria jocurilor amicale din această iarnă şi după ce vineri au întâlnit pe teren propriu echipa Sănătatea Cluj, de această dată au servit replica celor de la Universitatea Cluj, dar în deplasare.

Partida, care s-a desfăşurat pe terenul liderului Seriei a V-a a Ligii a III-a, s-a încheiat nedecis, cu scorul de 3-3.

După cum o arată şi scorul, jocul a fost spectaculos, cu şase goluri, dar şi cu răsturnări de scor. Gazdele au marcat mai întâi, chiar debut, în minutul 5, prin Ursu, după care orădenii au avut o revenire spectaculoasă, reuşind să înscrie trei goluri la rând, toate prin atacantul Vlad Rusu. Golgheterul echipei bihorene a reuşit hattrick-ul în minutele 10, 33 şi 55.

Clujenii au revenit, la rându-le, reuşind să egaleze, după ce au înscris Greu, în minutul 58, şi Giurgiu, în minutul 60, din penalty.

Antrenorul echipei Luceafărul, Cristian Dulca, a început acest joc în formula: Gudea – Balea, Cr. Oros, Tînc, R. Trif – B. Rocha, Feher, D. Lukacs, V. Pop – Cl. Codoban şi V. Rusu. În repriza a doua i-a mai trimis pe teren şi pe: Păcurar, Torişte, C. Roşu, Antohi, Al. Dulca şi I. Ban.

Orădenii au disputat până în prezent, în această iarnă, cinci jocuri de verificare, obţinând trei victorii şi înregistrând două rezultate de egalitate.

În următoarea partidă amicală, Luceafărul va evolua sâmbătă, în deplasare, cu echipa Unirea Tăşnad, tot din Liga a III-a.