Aşa cum era de aşteptat, echipa Luceafărul Oradea s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, la Sânmartin, în derby-ul judeţului Bihor la fotbal. În cadrul etapei a XVII-a din Seria a V-a a Ligii a III-a, echipa antrenată de Dan Dobai a primit replica formaţiei Cs Oşorhei, pe care a întrecut-o cu scorul de 2-0.

Meciul a fost dominat de liderul la zi al clasamentului, care nu a reuşit însă să desfacă defensiva oaspeţilor până în repriza a doua, când, a izbutit să înscrie de două ori.

Mai întâi, în minutul 56, fostul golgheter al echipei FCM Baia Mare, Arnăutu a înscris, după un voleu necruţător , expediat de la 12 metri, sub transversală.

Apoi, chiar în prelungirile partidei, Luceafărul Oradea a mai reuşit să înscrie o dată, din penalty, în minutul 90+2, după ce Balea a fost faultat în careu de portarul Hava. Lovitura de la 11 metri a fost executată şi transformată de Cigan, cel care a stabilit scorul final, 2-0 pentru gazde, fapt care mai aduce trei puncte importante Luceafărului, care-şi conservă poziţia de lider al clasamentului.

Într-o altă partidă din etapa a XVII-a a Seriei a V-a, Avântul Reghin s-a impus cu scorul de 2-0 pe terenul celor de la ASF Comuna Recea, printr-o dublă marcată de Fl. Truţă, tot în repriza a doua. Astfel, Avântul rămâne cu acelaşi număr de puncte precum liderul şi ocupă poziţia secundă a ierarhiei.

În etapa viitoare, Luceafărul Oradea va evolua în deplasare, la Galda, în judeţul Alba, în timp ce CS Oşorhei va avea liber.

Luceafărul Oradea – CS Oşorhei 2-0 (0-0)

Au marcat: Arnăutu (min. 56) şi Cigan (min. 90+2 din penalty)

Luceafărul: E. Pap – Fl. Drăgan, Nogo, Hlinca, Al. Radu – Balla, Feher, Ţegle (62 Chiş-Toie) – C. Roşu (46 Balea), Arnăutu (87 Mihuţa), Cr. Cigan. Antrenor: Dan Dobai

CS Oşorhei: Hava – Borşa, Remeş, Pintea, Selejan – Cuc, L. Todea – D. Costea, Sg. Ban (64 Hosu), Ov. Popa – Sg. Pop (78 C. Chiş). Antrenor: Călin Cheregi

Au arbitrat: Vasile Rodina (Alba Iulia) – Antal Csaba (Cluj Napoca) şi Daniel Dragoş Popa (Băişoara – Cluj)

Rezultatele şi marcatorii etapei a XVII-a din Seria a V-a a Ligii a III-a la fotbal:

Unirea Dej - Industria Galda     2-1
R. Munteanu (29), Ionescu (43) / Cernea (39)
ASF Comuna Recea - Avântul Reghin    0-2
Fl. Truţă (64, 76)
AFC Odorheiu Secuiesc - CSM Sighetu Marmaţiei    0-3
D. Lemac (47), Ad. Bedea (54), M. Jianu (65)
Luceafărul Bălan - CS Iernut    0-3
Luceafărul Bălan s-a retras din competiţie în această iarnă şi pierde meciurile rămase la "masa verde"