După ce s-a calificat în şaisprezecimile cupei, formaţia bihoreană de fotbal Luceafărul Oradea revine la campionat şi în acest sfârşit de săptămână va disputa meciul din etapa a XI-a a Ligii a II-a.
Echipa orădeană a făcut deplasarea în Ilfov, pentru a întâlni formaţia ACS Berceni. Jocul este programat sâmbătă, de la ora 13, urmând a fi televizat de Digi Sport.
După cum arată clasamentul, echipa bihoreană este favorită în acest joc. Practic, elevii antrenorului Erik Lincar vor da peste o formaţie din coada clasamentului, care are un singur punct şi acela cucerit pe terenul "Cenuşăresei" competiţiei, Şoimii Pâncota.
După eşecul din etapa trecută, cu Baloteşti, bihorenii au şansa de a se reabilita acum şi de a cuceri punctele pierdute.
Partida va fi arbitrată la centru de gălăţeanul Bogdan Anghelinei.
Între partidele din această rundă se mai remarcă disputele de la Arad şi Suceava, unde UTA Bătrâna Doamnă va primi replica liderului, Juventus Bucureşti, iar Foresta se va duela cu CS Mioveni, două echipe aflate într-o ascensiune de formă în această perioadă.
Iată însă programul etapei a XI-a din Liga a II-a:
Sâmbătă:
Ora 11:00 Dunărea Călăraşi - FC Academica Clinceni
Ora 11:00 Unirea Tărlungeni - Olimpia Satu Mare
Ora 11:00 CS Baloteşti - CS Afumaţi
Ora 11:00 Chindia Târgovişte - Şoimii Pâncota
Ora 11:00 Dacia Unirea Brăila - Metalul Reşiţa
Ora 13:00 ACS Berceni - Luceafărul Oradea
Ora 15:00 ASU Politehnica Timişoara - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
Ora 15:30 UTA Bătrâna Doamnă - Juventus Bucureşti
Duminică:
Ora 11:00 Foresta Suceava - CS Mioveni
Clasament:
1 |
Juventus Bucureşti |
10 |
8 |
1 |
1 |
37-3 |
25 |
7 |
2 |
FC Braşov |
10 |
7 |
3 |
0 |
22-10 |
24 |
9 |
3 |
Foresta Suceava |
10 |
7 |
1 |
2 |
23-14 |
22 |
10 |
4 |
CS Mioveni |
10 |
6 |
3 |
1 |
14-6 |
21 |
6 |
5 |
Chindia Târgovişte |
10 |
7 |
0 |
3 |
16-10 |
21 |
9 |
6 |
UTA Bătrâna Doamnă |
10 |
6 |
2 |
2 |
20-10 |
20 |
5 |
7 |
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe |
10 |
5 |
3 |
2 |
22-9 |
18 |
0 |
8 |
Olimpia Satu Mare |
10 |
5 |
2 |
3 |
24-10 |
17 |
-1 |
9 |
CS Afumaţi |
10 |
4 |
2 |
4 |
28-11 |
14 |
-4 |
10 |
FC Academica Clinceni |
10 |
4 |
1 |
5 |
18-20 |
13 |
-2 |
11 |
Dacia Unirea Brăila |
10 |
4 |
1 |
5 |
14-17 |
13 |
1 |
12 |
CS Baloteşti |
10 |
3 |
3 |
4 |
14-15 |
12 |
-3 |
13 |
Dunărea Călăraşi |
10 |
3 |
3 |
4 |
12-13 |
12 |
-3 |
14 |
CSM Râmnicu Vâlcea |
10 |
3 |
3 |
4 |
12-13 |
12 |
0 |
15 |
Unirea Tărlungeni |
10 |
3 |
3 |
4 |
13-15 |
12 |
-3 |
16 |
Luceafărul Oradea |
10 |
3 |
1 |
6 |
7-9 |
10 |
-8 |
17 |
ASU Politehnica Timişoara |
10 |
2 |
2 |
6 |
13-20 |
8 |
-7 |
18 |
Metalul Reşiţa |
10 |
2 |
0 |
8 |
7-25 |
6 |
-9 |
19 |
ACS Berceni |
10 |
0 |
1 |
9 |
6-26 |
1 |
-11 |
20 |
Şoimii Pâncota |
10 |
0 |
1 |
9 |
1-67 |
1 |
-14 |