Cartierul Rogerius va rămâne o săptămână fără apă caldă şi căldură. Termoficare Oradea a anunţat luni că va întrerupe marţi seară furnizarea apei calde şi a agentului termic către consumatorii situaţi în perimetrul delimitat de străzile: Uzinelor, Podului, Italiană, Aleea Rogerius, Corneliu Coposu, Lacul Roşu, Cantacuzino, Olimpiadei, Sportului, Arenei şi Ştefan cel Mare.

Potrivit unui comunicat, lucrările vor afecta punctele termice 105, 110-118, 120, 121, 124, 128, 131, 221 precum şi consumatorii racordaţi prin punctele termice individuale la magistrala de termoficare nr. 3.

Întreruperea agentului termic este impusă de lucrările de înlocuire a 80 de metri de reţea din magistrala 3 pe strada Traian Lalescu în zona străzii Cosminului. Intervenţia a fost programată astfel încât să afecteze consumatorii cât mai puţin şi pe cât posibil înaintea răcirii vremii.

"Până la această dată au fost create condiţiile pentru lucrarea propriu-zisă de înlocuire a conductelor, săpături şi pregătire conducte la suprafaţă, şi totodată, conform prognozei meteo, se aşteaptă ca vremea să intre într-un proces de încălzire", se menţionează în comunicat.

Reluarea furnizării de agent termic către consumatorii afectaţi de lucrări se va face în cursul zilei de 16 octombrie.