Columbus Cafe şi localurile din imediata vecinătate îşi suspendă activitatea circa trei săptămâni. Primăria va închide în perioada 10-29 aprilie Pasajul Vulturul Negru pe porţiunea cuprinsă între Columbus Cafe şi poarta de fier a Teatrului "Arcadia". Măsura va fi luată pentru buna desfăşurare a lucrărilor de pregătire şi turnare a pardoselei de mozaic.

"Municipalitatea şi antreprenorul se obligă să asigure accesul doar pentru locatari şi personalul birourilor, pe bază de listă nominală, fără accesul publicului. Restul spaţiilor care deservesc publicul îşi vor suspenda activitatea în totalitate", se menţinează într-un comunicat al Primăriei.

Ovidiu Burcuş, administratorul Columbus Cafe, a declarat că în perioada următoare localul va intra în reamenajare. "Vom funcţiona încă două zile, după care, începând din 10 aprilie închidem pentru a intra în reamenajare. Columbus Cafe se va redeschide în 30 sau poate chiar 29 aprilie", a declarat Burcuş.

Lucrările de reamenajare sunt realizate în cadrul proiectului european "Reabilitarea Pasajului Vulturul Negru, sistem de canalizare şi pavaj interior, şi iluminat arhitectural, în vederea unei optime exploatări turistice şi a înscrierii acestui monument în circuitul european al Secessionului Oradea".