Au mai rămas două săptămâni. Primăria le reaminteşte orădenilor că termenul limită pentru depunerea declaraţiilor fiscale expiră pe 31 mai.

Data limită se aplică în cazul declaraţiilor privind clădirile cu destinaţie nerezidenţială sau mixtă deţinute de persoane fizice, declaraţiile privind clădirile deţinute de persoane juridice şi declaraţiile pentru mijloacele de transport radiate înainte de 31 decembrie 2015.

"Prin urmare, contribuabilii mai au la dispoziţie două săptămâni pentru depunerea actelor care să stabilească nivelul impozitelor pe anul 2016, în cazul în care doresc să plătească integral înainte de 30 iunie şi să beneficieze de bonificaţii", se menţionează într-un comunicat al municipalităţii.

Contribuabilii care achită integral impozitele până la 30 iunie beneficiază de bonificaţia stabilită de către Consiliul Local, care este 10% în cazul persoanelor fizice, respectiv 5% în cazul persoanelor juridice.

După cum se ştie, în luna martie Guvernul a prelungit termenul de achitare a impozitelor fiindcă a adoptat târziu normele definitive aferente capitolului referitor la modul de completare a declaraţiilor fiscale.