Clubul Sportiv Crişul Oradea va organiza în acest weekend "Ziua porţilor deschise ale Clubului Crişul". Evenimentul, înscris în cadrul programului manifestărilor "Săptămânii Sportului European" (23-30 septembrie), va avea loc sâmbătă, 24 septembrie, în Parcul I.C. Brătianu.

Organizatorii au pregătit o serie de activităţi şi demonstraţii sportive din mai multe ramuri sportive: atletism, baschet, fotbal, judo, karate, kempo, box, powerlifting, taekwondo WT şi tenis de masă.

"Pentru noi este foarte important ca sportul să fie practicat de cât mai mulţi tineri. Tocmai din acest motiv ne-am hotărât să organizăm acest eveniment. Sportul dezvoltă multe abilităţi motrice într-un cadru armonios, astfel invităm toţi orădenii să ni se alăture în acest proiect. Sportul mereu ne-a unit, mereu a fost un ambasador al integrităţii şi al fair-playului. Nu degeaba Clubul Crişul are 15 secţii active, urmând să se extindă în curând cu încă patru secţii. Avem obligaţia morală să oferim tinerilor comunităţii noastre să practice un sport, indiferent despre ce sport vorbim, astfel vă aşteptăm cu drag să faceţi cunoştinţă cu ramurile sportive pe care le puteţi practica în cadrul clubului nostru", a transmis, printr-un comunicat, Pető Dalma Csilla, directorul CS Crişul Oradea.

Organizatorii au precizat că la eveniment va fi prezent şi ministrul Sportului, Carol-Eduard Novák, care va oficia festivitatea de deschidere. De asemenea, acesta ar urma să rămână la eveniment pe parcursul întregului program, urmând să se întâlnească şi cu sportivii clubului.


Programul evenimentului de sâmbătă, 24 septembrie, din Parcul I.C. Brătaianu:

Ora 10:00 - Desciderea oficială

Ora 10:15 - Baschet feminin şi atletism

Ora 11:00 - Fotbal

Ora 12:00 - Judo şi Karate

Ora 12:30 - Kempo şi Box

Ora 13:00 - Powerlifting şi Taekwondo WT

Ora 13:30 - Tenis de masă

Ora 14:00 - Program liber

În organizarea evenimentului, pe lângă Clubul Sportiv Crişul Oradea, s-a mai implicat şi Asociaţia Simpatizanţilor CS Crişul Oradea, iar partener este Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor.