Echipa națională de baschet masculin a României vine la Oradea, unde, în următoarele două săptămâni, va susţine două jocuri din faza a doua a precalificărilor FIBA Basketball World Cup.
Această fază a precalificărilor Campionatului Mondial este programată în perioada 2-16 august, iar tricolorii vor întâlni Ungaria, pe 6 august, şi Macedonia de Nord, pe data de 13 august.
Reprezentativa ţării noastre face parte din Grupa E a fazei secunde a precalificărilor, alături de cele două naţionale cu care se va confrunta la Oradea.
În această grupă se va juca după sistemul fiecare cu fiecare, acasă şi în deplasare, iar la final prima clasată va face pasul către calificările FIBA World Cup.
Meciurile de acasă ale „vulturilor” vor avea loc la Oradea Arena, miercuri, 6 august, de la ora 19, cu Ungaria, și miercuri, 13 august, de la aceeaşi oră, cu Macedonia de Nord.
În echipa reprezentativă a ţării noastre se regăseşte şi căpitanul CSM CSU Oradea, Bobe Nicolescu, cel care este şi căpitanul tricolorilor.
Selecţionerul Mihai Silvăşan i-a mai convocat pentru aceste jocuri şi pe: Emanuel Cățe, Dragoș Diculescu, Lucas Tohătan, Mihai Măciucă, Amadeo Casale, Ștefan Grasu, Rareș Uță, Tudor Gheorghe, Bogdan Popa, Tudor Șomăcescu, Nandor Kuti, Dragoș Lungu și Christian Nițu, ultimii doi fiind tineri de mare perspectivă ai baschetului românesc.
Staff-ul tehnic al naţionalei conduse de Silvășan îi mai cuprinde pe: Ionuț Bâscoveanu – antrenor secund, Alexander Geddes – antrenor secund, Andrei Bălan – preparator fizic, Adrian Resteman – kinetoterapeut, Csaba Mott – fizioterapeut şi Cătălin Burlacu – team manager.
Iubitorii baschetului îşi pot procura deja bilete pentru cele două jocuri, costul unui bilet pe meci fiind de 25 de lei pentru adulți și 5 lei pentru copii/ elevi cu vârste între 4 și 18 ani, online, pe site-ul eventbook.ro.
În format fizic, tichetele vor putea fi cumpărate în zilele de meci, de la Casa de bilete de la Oradea Arena (latura Nord, etajul 1), care va fi deschisă cu începere de la ora 18, după cum transmite clubul CSM Oradea, care are în administrare arena.
Până la jocurile de la Oradea, naţionala de baschet masculin a României va juca, pe 2 august, la Skopje, cu Macedonia de Nord, iar după disputele de la Oradea Arena, va încheia grupa cu jocul de la Szolnok, din 16 august, în compania Ungariei.