Sportivii de la LPS-Champions Oradea s-au întors cu o medalie de aur şi un loc 5 de la întrecerile Campionatului Național Individual la Judo Under 12, competiţie care a avut loc pe 14 septembrie, la Pitești.

La întreceri au luat startul 171 de sportivi de la 66 de cluburi din întreaga ţară.

Performera delegaţiei de la LPS-Champions Oradea a fost Vanessa Rogojan, care a obținut locul 1, și deci medalia de aur la categoria -36 kg, după ce s-a impus în toate meciurile prin ippon în câteva secunde.

Un alt judoka al echipei orădene, Patrik Fazekas, a obținut locul 5, din păcate pierzând medalia de bronz la categoria -42 kg.

„A fost o competiție de nivel ridicat, având în vedere vârsta acestor mici judoka (sub 12 ani). Aș vrea să mai menționez că sportiva Vanessa Rogojan este campioana națională și medaliată cu bronz la Campionatele Balcanice din această vară, la vârstă mai mare, adică la Under 13”, a declarat antrenorul Alexandru Gonceareco, cel care a condus delegaţia clubului orădean.

Acesta este ajutat în pregătirea sportivilor de Dan Fâşie și Andreea Mateaș.