Pugiliştii clubului Crişul Oradea s-au întors cu o medalie de la întrecerile Campionatului Naţional de box pentru cadeţi, care a avut loc la Năvodari, în perioada 29 septembrie - 4 octombrie.
Antrenorul Viorel Crăciunea a participat cu trei sportivi la aceste întreceri ce au reunit la start 100 de pugilişti. Doi dintre ei au reprezentat clubul Crişul, Eugen Popa (în foto, alături de Crăciunea) şi Maximilian Dan, iar cel de-al treilea, clubul CS Benea.
Eugen Popa a fost cel care a cucerit medalia de bronz, după ce, la categoria +90 kg, mai întâi a câștigat, prin abandon în prima repriză, în faţa lui Alex Poema de la CS Preda. În semifinale însă, orădeanul a trebuit să se recunoască învins în faţa celui care avea să devină campion, bucureşteanul Robert Ioan.
La categoria 50 kg, Maximilian Dan a câștigat şi el primul meci, în faţa lui Andreas Virag, de la LPS Timișoara, dar a pierdut în turul II, în disputa cu Gelil Enis (CSM Călărași), sportiv care, la rându-i, a reușit să urce pe prima treaptă a podiumului, dar care are în palmares şi titlul de campion european de cadeţi.
În fine, la 80 kg, Yannis Popa, de la CS Benea, a fost învins greu în primul tur, scor 2-3, de Angelo Radu (SCM Zalău).