Baschetbaliștii de la CSM CSU Oradea au fost învinși, surprinzător, sâmbătă seara, la Galați, de către echipa locală, Phoenix, cu scorul de 67-65.

Fără aportul a trei piese de bază, Titus Nicoară, Sean Barnette şi Muhamed Pasalic, toţi accidentați, echipa orădeană a început bine primul sfert, pe care l-a câștigat după ce l-a dominat, scor 19-15.

Sfertul al doilea a început bine pentru gazde, care au trecut în avantaj, doar înainte de pauza mare orădenii revenind din nou la conducere pe tabelă.

Sfertul al treilea a fost foarte echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap, până pe finalul acestuia, când gălățenii s-au desprins ușor, iar scorul ultimei pauze a fost 52-48 în favoarea gazdelor.

În ultimele zece minute disputa a fost acerbă, ambele combatante dorindu-și cu ardoare victoria. Cu 15 secunde înainte de final, Martin Zeno a egalat la 65, dar cu doar 4 secunde până la ultima sirenă, Milos Bojovic a înscris două puncte în favoarea gazdelor. Când au mai rămas doar 2 secunde Sean Denison, de la CSM CSU, a aruncat de trei puncte, dar nu a reușit să puncteze, iar scorul final a rămas 67-65 pentru gălățeni.

Rezultatul se constituie într-o mare surpriză, campioana en-titre fiind învinsă de una din codașele clasamentului.

Martin Zeno a fost totuși principalul remarcat al echipei bihorene, americanul fiind principalul remarcat al roș-albaștrilor la eficiență, puncte, pase decisive și minute de joc.

După cum precizează site-ul clubului orădean, în 34 minute și 35 secunde de joc, Zeno a totalizat 16 puncte. El a terminat cu 5/12 la aruncările din acțiune și 5/5 la linia de pedeapsă. De asemenea, Martin a adăugat 5 pase decisive, 4 recuperări, o intercepție și un capac pentru 18 la eficiență. Zeno a înscris și ultimele șapte puncte ale echipei orădene. L-a urmat Uros Lucic, cu 13 puncte, în timp ce de la gazde, Milos Bojovic a fost principalul marcator, după ce și-a trecut în cont 16 puncte.

Phoenix Galați – CSM CSU Oradea 67-65 (15-19, 18-15, 19-14, 15-17)

Sala: Dunărea Galați
Spectatori:1300
Arbitri: Laurențiu Grigoraș, Dragoș Nicolae și Șerban Rașoga
Comisar FRB: Marius Marinescu

Marcatori Phoenix: Milos Bojovic 18 puncte, Milan Milovanovic 12, Jamel Waters 11, Adrian Guțoaia 9, Milos Pesic 7, Cătălin Vlaicu 6 și  Drew Gregory Brandon 4 puncte.

Marcatori CSM CSU Oradea: Martin Gilbert Zeno 16 puncte, Uros Lucic 13, Bogdan Țîbîrnă 9, Branko Mirkovic 8, Andrei Mandache 8, Sean Morgan Denison 6 și Bogdan Nicolescu 5 puncte.