Echipa bihoreană de fotbal CS Oşorhei a disputat vineri, pe teren propriu, partida de campionat cu ACS Comuna Recea, una dintre revelaţiile sezonului Ligii a III-a, echipă plasată pe locul secund, ca număr de puncte, înaintea rundei cu numărul 23.

Deşi gazdele au avut 2-1 şi om în plus în ultimele 20 de minute şi au ratat ocazie după ocazie, iar echipa din Recea, deşi în zece oameni, a avut două contre de graţie şi s-a impus în final cu scorul de 3-2.

Antrenorul Gheorghe Silaghi a trimis de la început în teren nu mai puţin de cinci juniori, având alţi trei pe banca de rezerve! Nici n-a început bine jocul şi după un aut executat rapid de gazde, pentru Şumălan, acesta a fost bruscat de portarul Bota şi s-a acordat lovitură de pedeapsă. Sergiu Ban, cel care în tur, la 1-2, în minutul 90 ratase un penalty, a transformat, de această dată, cu multă siguranţă  şi scorul a devenit 1-0.

Prima mare ocazie a oaspeţilor a venit în minutul 20, când Săvescu a scos excepţional la o lovitură liberă de la 20 de metri. Tot Săvescu şi-a salvat echipa în două rânduri, la şuturile din careu ale lui Giurgiu şi a ex-orădeanului Răzvan Lupu, căpitanul oaspeţilor. În minutul 32, gazdele au ratat o şansă uriaşă la o şarjă doi contra portar, dar pasa lui Ban pentru Gergely a fost interceptată de Bota. În loc de 2-0 s-a făcut egalitate. Alin Cuc a prins un şut fantastic de la 20 de metri în vinclul din stânga lui Săvescu, care n-a mai avut ce face.

În debut de parte secundă Ban a luftat, singur  cu portarul la cinci - şase metri de poartă. Minutul 54 a adus un corner, mingea respinsă de maramureşeni a ajuns la Gal, care a marcat cu un şut din vole lateral (2-1).

Faptele s-au succedat cu repeziciune în partea secundă. Minutul 66, la un corner, Bercea a fost singur pe şase metri dar mingea i-a sărit prost şi a ratat şutul. Şumălan a profitat de ieşirea lui Bota, a  trimis un lob cu capul, de la 16 metri, portarul oaspeţilor salvând in-extremis. Apoi, în minutul 68, după o lovitură de colţ, Mintaş a reluat din poziţie laterală, din foarfecă, dar au scos apărătorii în corner. Portarul Bota a protestat şi a văzut cartonaşul galben, a continuat însă să protesteze, mai mult, a înjurat şi a văzut şi cartonaşul roşu! Ulterior, bihorenii au  mai ratat o şansă prin acelaşi Mintaş, în minutul 70, după care, deşi în zece, Recea a egalat, la o reluare cu capul a lui Alin Cuc (2-2).

În minutul 77 gazdele s-au aflat în ofensivă cu toţi oamenii, au scăpat însă balonul de sub control, iar oaspeţii au scăpat pe contratac, doi contra portar şi au dat lovitura, înscriind prin Pascu (2-3).

În final Oşorheiul a mai ratat o ocazie monumentală, pe şase metri. Mădălin Bercea a luat faţa porarului Roşianu, a trimis cu capul extrem de puţin peste poartă, agonizant chiar!

Partida s-a încheiat astfel cu victoria la limită a echipei maramureşene, iar faptul că în fotbal totul este posibil s-a putut vedea foarte bine în acest meci, "joci prost şi dai gol, ratezi apoi o sumedenie de ocazii şi iei bătaie la singurele două treceri ale adversarului în jumătatea ta", după cum a declarat şi ofiţerul de presă al echipei din Oşorhei, Victor Mihalcea.

CS Oşorhei – ACS Comuna Recea 3-2 (1-1)

Au marcat: Sg. Ban (min. 2 – 11 m), Andrei Gal (min. 54) / Alin Cuc (min. 36 şi 73) şi Pascu (min. 77)

CS Oşorhei: Săvescu – R. Pop (min. 46 Buz), Gal, Mintaş, Lorincz – Haş  – Gergely, Ban, Ferik, Bercea (min. 86 Vali Petricău) – Şumălan. Antrenor: Gheorghe Silaghi

ACS Recea: Bota (min. 62 eliminat) – Pascu, Lang, Gherman (min. 90 Sabadaş), Urs – Dunca (min. 62 Raţiu), Cuc – Asăujan, Lupu (min. 69   Roşianu), Giurgiu (min. 62 Ionuţ Mureşan) – Ster. Antrenor: Romulus Buia.

Au arbitrat: Kovacs Szabolcs (Carei) – Tamas Kopriva şi Zsolt Kopriva (ambii din Satu Mare). Observatori FRF: Silviu Mocanu (Arad) şi Attila Birtalan (Crasna, Sălaj)

Rezultatele etapei a XXIII-a din Seria a V-a a Ligii a III-a la fotbal (vineri):

CS Oşorhei – ACS Comuna Recea 2-3

Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj 2-0

CS Iernut – FC Zalău 2-0

Avântul Reghin – AFC Hermannstadt 0-2

Viitorul Ulmeni – Gaz Metan Mediaş II 0-0

FC Bistriţa – ASA II Tg. Mureş 0-3 (la masa verde)

Unirea Dej – Recolta Dorolţ 6-1