Arbitrul orădean Octavian Şovre a oficiat vineri seară la meciul internaţional amical, desfăşurat în Rusia, la Krasnodar, între reprezentativele ţării gazdă şi Coastei de Fildeş.

Partida, la care au asistat 34.000 de spectatori, a fost adjudecată de echipa africană, care s-a impus cu scorul de 2-0, după ce şi la pauză conducea cu 1-0, prin golurile marcate de Kodjia, în minutul 29 şi Saha, în minutul 70.

Ca de obicei, Şovre a fost arbitrul asistent numărul 1, brigada românească avându-l la centru pe Ovidiu Haţegan, iar la cealaltă tuşă pe Sebastian Gheorghe. Arbitru de rezervă a fost rusul Sergey Karasev.

Octavian Şovre, alături de ceilalţi doi colegi ai săi, rămân în circuitul mondial la cel mai înalt nivel, fiind desemnaţi tot timpul la unul din meciurile programate cu prilejul unei etape de confruntări internaţionale.