Arbitrul asistent orădean Octavian Şovre se află din nou în lumea bună a fotbalului internaţional. Cel mai bun "tuşier" din România a fost delegat la meciul din sferturile de finală ale Europa League dintre SSC Napoli şi Arsenal Londra.

Meciul este programat joi seară, cu începere de la ora 22, urmând a fi transmis în România de Digi Sport.

De altfel, la această partidă retur dintre cele două echipe, UEFA a decis să delege o brigadă românească.

Arbitru de centru va fi arădeanul Ovidiu Haţegan, orădeanul Octavian Şovre a fost desemnat arbitru asistent 1, în timp ce asistentul 2 este Sebastian Gheorghe, arbitri adiţionali Radu Petrescu şi Sebastian Colţescu, iar arbitru de rezervă - Radu Ghinguleac.

Observator pentru arbitri a fost delegat elveţianul Markus Nobs, iar observator de joc slovenul Radenko Mijatovic.

Meciul Napoli - Arsenal reprezintă capul de afiş al returului sferturilor de finală din Europa League, în tur, la Londra, Aresenal impunându-se cu scorul de 2-0.