Campionatul European de baschet masculin U16 intră marți, 11 august, în faza eliminatorie, iar Oradea va fi din nou în prim-plan. Cele două săli din municipiu, Oradea Arena și Arena Antonio Alexe, vor găzdui cele opt partide din optimile de finală ale competiției.
Meciurile încep la ora 13:00, iar accesul spectatorilor este gratuit.
Unul dintre cele mai așteptate jocuri ale zilei este cel dintre România și Turcia, programat de la ora 18:00, la Oradea Arena. Naționala tricoloră încearcă să-și continue parcursul la turneul găzduit de Oradea, într-un duel care se anunță dificil, dar atractiv pentru publicul bihorean.
România a oferit deja unul dintre cele mai spectaculoase momente ale fazei grupelor. Sebastian Lăpuște a avut o prestație individuală remarcabilă în partida cu Lituania, încheiată după prelungiri. Baschetbalistul român a fost aproape de o performanță statistică extrem de rară, având o contribuție importantă într-un meci cu un final spectaculos.
Opt meciuri, două săli
Programul optimilor de finală este împărțit între cele două arene din Oradea. La Arena Antonio Alexe se vor disputa patru partide, în timp ce Oradea Arena va găzdui alte patru confruntări.
Programul meciurilor de marți, 11 august:
· 13:00 – Polonia – Cehia, Arena Antonio Alexe
· 13:00 – Letonia – Serbia, Oradea Arena
· 15:30 – Spania – Belgia, Arena Antonio Alexe
· 15:30 – Slovenia – Grecia, Oradea Arena
· 18:00 – Lituania – Italia, Arena Antonio Alexe
· 18:00 – Turcia – România, Oradea Arena
· 20:30 – Israel – Germania, Arena Antonio Alexe
· 20:30 – Franța – Georgia, Oradea Arena
Turneul a adus la Oradea nu doar unii dintre cei mai talentați tineri baschetbaliști ai Europei, ci și nume importante din lumea baschetului. Printre personalitățile prezente la competiție se numără Vassilis Spanoulis, Nenad Krstic, Dirk Bauermann și Branko Milisavljevic.
În faza grupelor s-au remarcat mai mulți jucători care ar putea deveni nume importante ale baschetului european. Printre aceștia se află letonul Benjamin Berrouet, liderul unei echipe care a impresionat prin rezultatele obținute, lituanianul Danielius Jasikevicius, apreciat pentru maturitatea și siguranța sa în joc, dar și românul Sebi Lăpuște, care a atras atenția prin prestațiile sale.
Spectacol european la Oradea
Optimile de finală aduc confruntări între unele dintre cele mai puternice școli de baschet juvenil din Europa. Spania impresionează prin jocul colectiv, Franța, prin forța fizică, iar Lituania și Letonia au confirmat încă o dată calitatea baschetului juvenil din aceste țări.
Pentru iubitorii baschetului din Oradea, ziua de marți reprezintă o nouă ocazie de a vedea la lucru viitoarele vedete ale acestui sport.
Accesul la toate partidele este liber, iar meciurile pot fi urmărite și online, în direct, pe canalul oficial FIBA Basketball de pe YouTube.