Întreg oraşul a rămas, marţi seară, fără apă rece şi implicit şi caldă, în urma unei serioase avarii.

Problemele au apărut în jurul orei 18 şi au fost sesizate BIHOREANULUI de mai mulţi orădeni din zone diferite ale municipiului.

"În cursul acestei seri a avut loc o avarie la Electrica şi a lăsat fără curent uzinele de apă, ca atare nu s-au mai putut furniza apă potabilă către orădeni. De abia (în jurul orei 19.40 - n.r.) s-au repornit uzinele de apă. Problema este că vor trebui repornite manual toate punctele de hidrofor din oraş. Avem echipe de intervenţie în teren şi sperăm că reluarea serviciilor se va face în cel mai scurt timp", a declarat, contactat de BIHOREANUL, Alin Sas, purtătorul de cuvânt al Companiei de Apă Oradea.

Astfel, în funcţie de evoluţia lucrărilor din teren, unii orădeni vor avea apă începând din această seară, în vreme ce alţii, mai ghinionişti, vor primi apă undeva în cursul nopţii de marţi spre miercuri. Dacă nu se va mai întâmpla ceva...

UPDATE

Potrivit purtătorului de cuvânt al Companiei de Apă Oradea, Alin Sas, serviciul de alimentare cu apă a municipiului a fost reluat în parametri normali marţi seară în jurul orei 23. "La ora 22:50 a fost repornită şi ultima staţie de hidrofor din Oradea, staţia 882 din strada Seleuşului, furnizarea de apă reintrând în parametri normali la nivelul întregului municipiu", a declarat Alin Sas.