Atleta orădeană Diana Verdeş şi-a confirmat din nou valoarea, după ce la întrecerile etapei finale a Campionatului Naţional de Atletism U18, competiţie care s-a desfăşurat în perioada 16-17 iulie la Piteşti, a cucerit medalia de bronz în cadrul probei de 1.500 de metri.

Sportiva pregătită de profesorul Călin Laza a terminat a treia într-o probă în care partenerele sale de întrecere au fost cu doi ani mai în vârstă, Diana fiind încă eligibilă pentru categoria U16.

Legitimată la LPS Bihorul, alergătoarea orădeană a terminat cursa în 4:56 minute. De altfel, ea a avut cel mai bun rezultat dintre sportivii deplasaţi la Piteşti de CSS LPS Bihorul Oradea.

"Felicitări Dianei pentru curajul şi determinarea arătată în timpul concursului, chiar dacă a participat la categoria U18 (2004-2005) în contextul în care ea este la categoria U16 (2006-2007). Faptul că la fiecare categorie de vârstă e medaliată reflectă talentul, seriozitatea şi perseverenţa ei din antrenamente şi concursuri", a declarat, după concurs, antrenorul Călin Laza.

Un rezultatul bun a obținut și Daria Sfârlea, sportivă pregătită de antrenorul Liviu David, care s-a situat pe locul 4, în proba de aruncare a suliţei, cu rezultatul de 36 metri.

Locul 5 l-a ocupat, de două ori, atleta pregătită de antrenorul Robert Olah, Alexandra Bărcui, la cursa de 800 de metri, în 2:27 minute, respectiv la cea de 2.000 metri obstacole, în 7:51 minute.

Pe locul 6, la 3.000 metri, s-a situat Diana Verdeş, care a terminat cursa în 10:51 minute, în timp ce un loc 7 a obţinut o altă sportivă a profesorului Călin Laza, Kiss Kamilla, la 5.000 metri, cronometrată în 20:36 minute (altă sportivă mai tânără cu 2 ani).

Între primii zece clasaţi s-au mai situat de la LPS Bihorul: Sara Filimon, loc 9 la 1.500 metri, cu timpul de 5:32 minute (sportivă pregătită de Călin Laza) şi Andrea Torok, locul 10 la arunucarea suliţei, cu un rezultat de 20 de metri (sportivă pregătită de Liviu David).