Sportiva orădeană Diana Verdeş s-a numărat printre atletele remarcate la întrecerile Campionatului Naţional de Atletism 10 km pe şosea, competiţie care s-a desfăşurat la Braşov, pe 22 septembrie.

Orădeanca, pregătită de antrenorul Călin Lazaşi, are dublă legitimare, la LPS Bihorul Oradea şi CSM Craiova, o obţinut la individual o medalie de aur şi una de argint.

Astfel, la categoria Under 20, Diana Verdeş a fost prima şi a intrat în posesia medaliei de aur, devenind campioană naţională, în timp ce la Under 23 s-a clasat a II-a, a intrat în posesia medaliei de argint şi a obţinut titlul de vicecampioană naţională.

De asemenea, ea a mai ocupat II cu echipa CSM Craiova la Under 23 şi a intrat în posesia unei alte medalii de argint.